Nuclear Pride v Bruseli

0
177

V poslednú aprílovú nedeľu sa piati študenti jadrového inžinierstva Fakulty elektrotechniky a informatiky zúčastnili na pochode na podporu jadrovej energetiky s názvom Nuclear Pride.

Bol to v poradí už druhý ročník tejto udalosti, naplnenej úprimnými rozhovormi s miestnymi, počas ktorého sa búrali mnohé mýty spojené s jadrovou energetikou.

My sme sa pozhovárali s jedným zo zakladateľov tejto myšlienky  Markom Nelsonom. Mark je bývalým absolventom Cambridge University v odbore jadrová energetika a momentálne pracuje pre združenie Enviromental Progress (www.enviromentalprogress.org), ktorá bojuje za udržateľnú a čistú energiu .

Mark,  kde vznikla myšlienka zorganizovania pochodu na podporu jadrovej energie?

Koalícia jadrového pochodu (z angl. Nuclear Pride Coalition), ktorá je jedným z hlavných organizátorov vznikla minulý rok z iniciatívy na mítingu Environmental Progress, v Amsterdame. Skupina pronuklearárnych nadšencov z celej Európy sa rozhodla ukázať radosť a vieru v jadrovú energetiku. Jedným z najlepších spôsobov ako dostať tieto informácie i mimo rady jadrových odborníkov bolo zorganizovanie Nuclear Pride, kde máte možnosť stretnúť sa s bežnými občanmi.

Prečo ste sa rozhodli za miesto konania vybrať práve Brusel?

Momentálne viac ako polovica elektriny v Belgicku pochádza z jadrovej energie. Belgicko plánuje ukončiť prevádzku jadrových blokov do roku 2025. Takéto rozhodnutie je však v absolútnom rozpore s environmentálnymi a bezpečnostnými cieľmi krajiny. Takže sme sa rozhodli zastať našich spojencov z Belgicka a ukázať verejne podporu jadrovej energetike, nielen v Belgicku.

Plánujete organizovať ďalší ročník tohto úspešného pochodu?

Áno, v poradí tretí Nuclear Pride sa bude konať 20. októbra 2019 v Paríži. Našim cieľom je,  aby sa zúčastnilo čo najviac členov z miestnych environmentálnych skupín, a aby sme vytvorili dostatočne veľký dav, nesúci úžasnú myšlienku, ktorý nebude možno prepočuť. Organizačné stretnutie plánujeme na september, ak by mal niekto záujem pomôcť s organizáciou, budeme veľmi radi.*

Jadrového festivalu sa i napriek nepriazni počasia zúčastnilo okrem organizátorov i mnoho dobrovoľníkov z Európy, Ameriky i Ázie. Dvoch z nich sme sa opýtali, prečo sa rozhodli odložiť nedeľný oddych bokom a namiesto toho išli podporiť jadrovú energetiku do hlavného mesta Európy. Tu sú ich úprimné odpovede.

Odjakživa ma zaujímala jadrová energetika a momentálne dokončujem svoje štúdia v tomto obore.Som veľmi sklamaná z terajšieho postoja väčšiny Európanov k jadrovej energetike. Vždy som hľadala komunitu, v ktorej by sme mohli diskutovať o jadrovej energii ako o bezpečnom zdroji energie. Takže, keď som na internej stránke našej univerzity som uvidela reklamu na túto udalosť, neváhala som a prihlásila som sa ako dobrovoľník.  Yulia Buchatskaya, Rusko

Zúčastnil som sa na prvom festivale, ktorý sa konal v Mníchove. Veľmi sa mi páčilo, že sa spolu stretli fanúšikovia jadrovej energetiky, pripravila festival plný farieb, spevu a ďalších sprievodných akcií s jadrovou tematikou. Chceme ukázať ostatným, že i my sme obyčajní ľudia, ktorí pre mnoho dobrých dôvodov, akou sú napríklad nízke emisie CO2, podporujú energiu z jadra. Rainer Klute, Nemecko

Viac informácii o tom ako sa páčilo našim študentom  a aké boli najväčšie mýty, s ktorými sa počas rozhovorov s miestnymi v Bruseli stretli sa dozviete v nasledujúcom videu.  https://www.facebook.com/SNUSsk/videos/2380732628613457/

Celkovo možno zhodnotiť Nuclear Pride v Bruseli za veľmi úspešný a srdečne vás pozývame na v poradí tretí Nuclear Pride, ktorý sa uskutoční dňa 20. októbra 2019 v Paríži. Poďte i vy podporiť jeden z najčistejších zdrojov energie!

*V prípade, ak máte záujem podieľať sa na organizovaní pochodu za jadrovú energetiku (prvé stretnutie bude v septembri, čas a miesto upresníme), tak kontaktujte dobronova.miroslava@gmail.com.