Peking schválil výstavbu štyroch nových jadrových reaktorov s využitím domácej koncepcie reaktora Hualong One 3. generácie, uviedli zatiaľ nepotvrdené správy.

Reaktory sú naplánované pre dve nové lokality pozdĺž čínskeho pobrežia: Zhangzhou, patriacu China National Nuclear Corporation (CNNC), v provincii Fujian a Huizhou Taipingling, patriacu China General Nuclear Power (GCN) v provincii Guangdongu.

Oba projekty naplánovali a schválili čínske orgány s návrhom reaktora AP1000 generácie III+ spoločnosti Westinghouse.

V Číne sú v štádiu výstavby štyri bloky AP1000. Sanmen-1 bol prvý, ktorý začal komerčnú prevádzku v septembri 2018, nasledoval Haiyang-1 v októbri, Sanmen-2 v novembri a Haiyang-2 v januári.

V USA boli tiež stavané štyri reaktory AP1000 – po dva na jadrových elektrárňach (JE) Vogtle a Summer. Výstavba dvoch blokov na JE Summer bola pozastavená v auguste 2017. Očakáva sa, že dva bloky Vogtle sa začnú prevádzkovať v novembri 2021 a novembri 2022.

Čínske noviny Jiemian News najprv oznámili schválenie prostredníctvom rozhovoru s vedúcim predstaviteľom vlastníka dizajnu Hualong One, Hualong International Nuclear Power Technology, spoločného podniku CNNC a CGN.

Podľa správ na webe vedenie spoločného podniku uviedlo, že oba projekty, každý pre dva reaktory, dostali dočasné povolenie začať nalievať betón. First Financial Journal potvrdil schválenie prostredníctvom „príslušných autoritatívnych kanálov“. CNNC a CGN oficiálne neodpovedali na mediálne správy.

V Číne sú vo výstavbe štyri bloky Hualong One – Fuqing-5, Fuqing-6, Fangchenggang-3 a Fangchenggang-4. Vo výstavbe sú aj dva reaktory Hualong One, na JE Kanupp v Pakistane, a ďalšie bloky sú plánované pre Argentínu a Veľkú Britániu.