Česká republika pravdepodobne nevyhlási nový jadrový tender v tomto roku
Logo ČEZ (obr. Wikipedia)

Česká republika pravdepodobne nebude v tomto roku vyhlasovať tendre na výstavbu nových jadrových reaktorov, pretože o štruktúre financovania sa ešte nerozhodlo, uviedla v nedeľu ministerka priemyslu Marta Nováková.

Vláda a výrobca elektriny ČEZ, ktorý je zo 70% vo vlastníctve štátu, diskutujú o možných spôsoboch financovania výstavby nových blokov. ČEZ vyhlásil že nebude investovať do nových jadrových blokov bez nejakej formy štátnej podpory.

„Ak vezmeme do úvahy to, čo nás čaká, osobne si myslím, že tento rok nie je celkom realistický,“ uviedla Nováková v rozhovore pre Českú televíziu. „Otázka štátnej podpory bude dosť významná. Bude musieť byť súčasťou výberového konania,“ povedala.

Štátna energetická politika vyzýva na výstavbu nového bloku v Dukovanoch a možno troch ďalších v Dukovanoch alebo v Temelíne.

Česká republika má šesť komerčne prevádzkovaných reaktorov: štyri bloky VVER-440 v lokalite Dukovany a dva bloky VVER-1000 v Temelíne.

ČEZ skúma možnosť predĺžiť prevádzkovú životnosť blokov v Dukovanoch do roku 2045. Tým by sa zabezpečila kontinuita dodávky do prijatia rozhodnutia o novej výstavbe, povedal riaditeľ jadrovej elektrárne (JE) Dukovany Miloš Štěpanovský Českému rozhlasu.

Energetická stratégia krajiny predpokladá, že štyri bloky, ktoré začínali komerčnú prevádzku v rokoch 1985 až 1987, budú do roku 2035 zatvorené.