Ruská prvá plávajúca jadrová elektráreň (PJE) Akademik Lomonosov dorazila pred plánovaným termínom na svoju základňu v arktickom prístavnom meste Pevek v ďaleko severovýchodnej autonómnej oblasti Čukotka.

Akademik Lomonosov už zakotvil v prístave

Ruská štátna jadrová spoločnosť Rosatom uviedla, že PJE, sprevádzaná ľadoborcom a dvomi remorkérmi, je zakotvená na mori v rámci prípravy na trvalé ukotvenie v špeciálne vybudovanom prístavisku v meste Pevek.

Akademik Lomonosov bol zo svojej pôvodnej základne v Murmansk, kde bolo zavezené palivo do jeho reaktorov, ťahaný 4888 km, čo trvalo 18 dní.

Plávajúca jadrová elektráreň: výkon 35 MW

Plavidlo s hmotnosťou 21 000 ton má dva ruské reaktorové bloky KLT-40S s elektrickým výkonom 35 MW, čo postačuje na dodávku energie pre mesto s približne 200 000 obyvateľmi.

Akademik Lomonosov by mal začať komerčnú prevádzku v Peveku do konca roku 2019. Bude prvou z navrhovanej flotily PJE s malými tlakovodnými reaktormi, ktoré môžu dodávať energiu, teplo a odsolenú vodu do odľahlých a suchých oblastí Ruska.

Akademik Lomonosov bude použitý na nahradenie stratenej kapacity, keď bude JE Bilibino natrvalo odstavená začiatkom nasledujúceho desaťročia.

Bilibino, najsevernejšia atómka na svete

Bilibino – najmenšia a najsevernejšia JE na svete – má tri komerčné vodou chladené reaktorové bloky s grafitom EGP-6, z ktorých každý má čistý výkon 11 MW. Spustené boli v rokoch 1975, 1976 a 1977. Rovnaký blok, Bilibino-1, bol natrvalo odstavený v januári 2019.

Plánuje sa tiež použitie Akademika Lomonosov na dodávku energie pre ťažobný komplex Chaun-Bilibin, ktorý zahŕňa zlaté bane na Čukotke, a na dodávanie elektriny pre ropné vrty na mori v ruskej Arktíde.

V júni ruský jadrový dozor Rostechnadzor vydal Rosenergoatomu 10-ročnú licenciu na prevádzkovanie JE Akademik Lomonosov do roku 2029.

PRIDAJTE KOMENTÁR

Prosíme, vložte svoj komentár
Tu uveďte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.