Poliaci využijú infraštruktúru uhoľnej elektrárne na stavbu nových jadrových blokov

0
71

Lokalita Patnów, v ktorej sídli ôsma najväčšia uhoľná elektráreň v Poľsku, spĺňa všetky geologické a environmentálne podmienky, aby mohla slúžiť prevádzke štyroch jadrových blokov s reaktormi APR-1400. V rozhovore pre poľský BiznesAlert to povedal Harry Chang, viceprezident pre rozvoj jadrovej energetiky spoločnosti Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP).

KHNP vlani v novembri informovala, že začala skúmať lokalitu Patnów, kvôli možnosti výstavby jadrovej elektrárne. Kórejská energetická spoločnosť tvrdí, že dokáže Poliakom priniesť najlacnejšie riešenie naštartovania jadrovej energetiky. Jednotkové stavebné náklady na kW sú pri jadrových zariadeniach kórejskej výroby podľa štúdie WNA (Svetovej jadrovej asociácie) nižšie než pri amerických alebo francúzskych ponukách. Pre porovnanie, tieto náklady boli v roku 2021 v Juhokórejskej republike 3 571 USD/kW, v USA 5 833 USD/kW a vo Francúzsku 7 931 USD/kW.

Postačujúca vodná nádrž

Výhodou lokality Patnów podľa KHNP je aj neďaleká vodná nádrž s dostatočnou kapacitou na uspokojenie potrieb chladenia navrhovanej jadrovej elektrárne. „Schopnosť dodávať vodu z vodnej nádrže je dostatočná na podporu štyroch blokov APR-1400. Požadovaný objem vody pre štyri bloky APR-1400 je 159,6 milióna m³ a kapacita vodnej nádrže je 588 miliónov m³,“ vysvetlil Chang. Rozloha areálu Patnów je približne 580 ha. Plocha potrebná na výstavbu štyroch blokov APR1400 je približne 112 ha a plocha existujúcej uhoľnej elektrárne je 50,4 ha plus ďalších 537,6 ha. Za zmienku stojí, že infraštruktúra napájania vrátane rozvodne 400 kV už existuje.

Poľské energetické spoločnosti ZE PAK a PGE vlani v októbri podpísali s kórejskou firmou KHNP zmluvu o výstavbe jadrovej elektrárne v Patnówe. Z dohody vyplýva, že pôjde o investíciu zo súkromných zdrojov, nebude teda súčasťou vládneho zámeru z roku 2020 na uskutočnenie jadrového programu. Poľská vláda už skôr avizovala, že prvé jadrové elektrárne v Poľsku pod jej záštitou postaví americká spoločnosť Westinghouse.

Chcú aj malé modulárne reaktory

Patnów v súčasnosti disponuje dvoma (Patnów I a Patnów II) komerčne prevádzkovanými hnedouhoľnými (lignitovými) elektrárňami s celkovým výkonom približne 1670 MW, čo ho radí medzi najväčšie energetické zariadenia v Poľsku. Vlastníkom je firma ZE PAK, ktorá chce investovať do jadrovej energie, aby tak v rámci svojho výrobného portfólia znížila dopady na životné prostredie.

Okrem spolupráce s kórejským partnerom sa ZE PAK zapojí aj do spoločného projektu so Synthos Green Energy (dcérskou spoločnosťou Synthosu, výrobcu syntetického kaučuku a jedného z najväčších výrobcov chemických surovín v Poľsku), ktorý má v Patnówe preskúmať možnosti výstavby malých modulárnych reaktorov (SMR) BWRX-300 z dielne GE Hitachi Nuclear Energy. Vo vtedajšom vyhlásení sa uvádzalo, že ZE PAK plánuje investovať do štyroch až šiestich SMR, každý bude disponovať výkonom 300 MW.