Ukrajina je opäť o čosi bližšie k výstavbe amerických reaktorov

Ukrajina začne pracovať na projektovej dokumentácii k výstavbe dvoch amerických jadrových reaktorov.

0
38
Chmeľnická jadrová elektráreň na Ukrajine
Chmeľnická jadrová elektráreň na Ukrajine. Foto: Uatom.org

Podľa ministerstva energetiky by sa bloky typu AP1000 od spoločnosti Westinghouse mohli dokončiť v priebehu nasledujúcich 10 rokov. V súčasnosti sú na Ukrajine v prevádzke len ruské jadrové reaktory VVER.

Spoločnosť Energoatom oznámila, že ukrajinský kabinet schválil ďalšie kroky k výstavbe dvoch amerických jadrových reaktorov v Chmeľnickej jadrovej elektrárni. Spoločnosť Westinghouse tak dostala zelenú na prípravu projektovej dokumentácie vrátane štúdie uskutočniteľnosti na výstavbu dvoch blokov AP1000.

„Vítame rozhodnutie vlády, ktoré pokračuje v zavádzaní moderných technológií, posilňuje náš energetický front a urýchľuje preorientovanie ukrajinského energetického priemyslu na západné štandardy,“ povedal prezident spoločnosti Energoatom Petro Kotin.

Ministerstvo energetiky očakáva, že výstavba a uvedenie do prevádzky dvoch nových jadrových blokov bude ukončená v rokoch 2030 až 2032. Tento ambiciózny cieľ bude samozrejme závisieť od vývoja súčasnej vojny na ukrajinskom území. Ministerstvo odhaduje náklady na každú jednotku na približne 5 miliárd dolárov.

Spoločnosť Energoatom v minulosti podpísala so spoločnosťou Westinghouse niekoľko zmlúv na dodávku jadrového paliva pre svoje elektrárne a na prípravu deviatich nových blokov.

Ukrajinská flotila VVER

Ukrajina v súčasnosti prevádzkuje 15 jadrových reaktorov v štyroch elektrárňach. S výnimkou dvoch blokov VVER-440 v elektrárni Rovno ide o reaktory VVER-1000. Ostatné tri ruské bloky, ktorých výstavba sa začala koncom 80. rokov, boli počas výstavby zakonzervované. Dve z nich sa nachádzajú v Chmeľnickej elektrárni a je pravdepodobné, že spoločnosti budú chcieť použiť pôvodný základ štvrtého bloku pre blok AP1000.

„Výstavba blokov AP1000 na Ukrajine otvára cestu do budúcnosti jadrovej energetiky. Vláda dnes položila základy pre jeho rozvoj na mnoho nasledujúcich desaťročí. Dúfame, že o niekoľko rokov spoločne pripojíme nový blok AP1000 Chmeľnickej jadrovej elektrárne do elektrickej siete,“ dodal prezident Energoatomu Kotin.