Poľsko postaví súbežne dve nové jadrové elektrárne, hovorí minister

Podľa Jaceka Sasina, podpredsedu vlády zodpovedného za štátne aktíva, Poľsko plánuje mať v roku 2033 v prevádzke dve jadrové elektrárne s využitím americkej a juhokórejskej technológie.

0
316
Jacek Sasin
Podpredseda poľskej vlády Jacek Sasin.

Podpredseda vlády Jacek Sasin povedal národnej televízii Polsat, že druhá jadrová elektráreň bude súkromným podnikateľským projektom, „hoci tiež podporovaným poľskou vládou“.

Sasin poukázal na podpis zmluvy o úmysle medzi poľskými energetickými spoločnosťami ZE PAK a PGE (Polska Grupa Energetyczna) a juhokórejskou Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) o navrhovanej výstavbe jadrovej elektrárne v lokalite Patnow v centrálnej časti Poľska.

Tento vývoj nastal niekoľko dní po tom, ako poľský premiér Mateusz Morawiecki oznámil, že americká Westinghouse Electric Company bude tou, ktorá postaví prvú jadrovú elektráreň v krajine, s najväčšou pravdepodobnosťou v lokalite Lubiatowo-Kopalino, ktorá bola vybraná minulý rok v severnej provincii Pomoransko blízko pobrežia Baltického mora.

V rámci jadrového programu do roku 2040 má Poľsko ambiciózne plány na vybudovanie 6000 až 9000 MW inštalovaného jadrového výkonu založeného na projektoch veľkých tlakovodných reaktorov (PWR) generácie 3 a 3+. Komerčná prevádzka prvého jadrového bloku z navrhovaných šiestich je naplánovaná na rok 2033, pričom ostatné budú nasledovať v priebehu 30. rokov a začiatkom 40. rokov.

Nedávne komentáre podpredsedu Sasina poukazujú na záver, že jadrová elektráreň v Patnowe by mohla byť doplnkom k navrhovaným plánom rozmiestnenia až šiestich reaktorových blokov na jednom alebo viacerých miestach v rámci jadrového programu poľskej vlády.

Pre Poľský rozhlas 1 povedal, že obe investície – jedna zahŕňajúca Westinghouse a jedna zahŕňajúca KHNP – sa budú navzájom dopĺňať.

„Tento veľký poľsko-americký projekt sa chystáme realizovať súčasne,“ povedal Sasin. „Zdôrazňujem, že neplatí, že by Juhokórejčania nahradili Američanov – nie.“ Ide o dva doplnkové projekty,“ dodal.

Účasť KHNP na projekte Patnow prinesie nielen technológiu reaktora, ale aj juhokórejský kapitál, povedal Sasin pre Poľský rozhlas 1. Spoločnosti zapojené do projektu, ZE PAK, PGE a KHNP, ešte nerokujú o podrobnostiach investícií.

ZE PAK je najväčšia poľská súkromná energetická spoločnosť, ktorá vlastní niekoľko uhoľných elektrární. PGE je najväčšia energetická skupina v Poľsku a jej väčšinovým vlastníkom je poľský štát.

Nový energetický kompas

O poskytnutie technologickej a finančnej podpory pre rozvoj jadrovej energetiky v Poľsku prejavili záujem tri spoločnosti: Westinghouse s dizajnom PWR AP1000, KHNP s dizajnom PWR APR-1400 a francúzska EDF s dizajnom EPR.

Poľsko sa snaží zaviesť jadrovú energiu ako súčasť svojej stratégie energetickej transformácie do roku 2040, a to najmä s cieľom nahradiť výrobu so spaľovaním uhlia, ktorá dnes zabezpečuje približne 80 % elektriny v krajine. Podľa slov podpredsedu poľskej vlády bude jadrová energia „základným prvkom“ v poľskom energetickom mixe, ktorý podporuje nasadenie obnoviteľných zdrojov energie.