Poľsko prijalo nový energetický „kompas“: Dostane ich ďaleko od uhlia a čo najbližšie k jadru?

Poľská vláda prijala novú energetickú stratégiu do roku 2040, ktorá zahŕňa postupný prechod krajiny od uhlia k čistejším energetickým zdrojom.

0
220
Uhoľná elektráreň
Uhoľné elektrárne po celom svete to majú zrejme skôr či neskôr zrátané.

Stratégia s označením PEP2040 musela prejsť množstvom úprav, nakoľko bol potrebný jej súlad s klimatickou politikou Európskej únie a zároveň aspoň čiastočná spokojnosť silných odborov poľského uhoľného priemyslu.

Hlavnými cieľmi vládnej energetickej politiky sa napokon stali rozvoj jadrovej energetiky a výroba energie z obnoviteľných zdrojov. Podiel obnoviteľných zdrojov na celkovej spotrebe energie sa tak má do roku 2030 zvýšiť na minimálne 23 % a takisto sa počíta aj so spustením prvej poľskej jadrovej elektrárne s možnou kapacitou až 1,6 gigawattu. Krajina však uviedla, že sa bude snažiť svoje vlastné zdroje, teda najmä uhlie, využívať, dokým to bude možné.

Presná lokalita prvej jadrovej elektrárne zatiaľ nie je známa, no podľa všetkého by sa výstavba mala odštartovať už v roku 2026. Prvý poľský jadrový blok by mal potom začať komerčnú prevádzku o sedem rokov neskôr. Viacero prieskumov verejnej mienky počas uplynulých rokov preukázalo, že Poliaci sú na jadro v krajine pripravení. Poľsko začiatkom tohto mesiaca oznámilo, že očakáva ukončenie výberu technológií pre prvý jadrový projekt v krajine do konca tohto roka.

Umieračik pre uhlie?

Poľsko je aj naďalej krajinou, ktorá väčšinu svojej energie vyrába z uhlia a dokonca sa stalo jediným členským štátom Európskej únie, ktorý sa nepripojil k záväzku dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050. Krajina argumentovala tým, že na takýto prechod potrebuje viac času a peňazí. Ich nová stratégia PEP2040 má byť však akýmsi pomyselným kompasom, ktorý ich privedie k ekonomike s nulovými emisiami uhlíka, uviedol poľský minister klímy a životného prostredia Michal Kurtyka.

Rozhodnutie vlády privítala najväčšia poľská energetická skupina PGE, ekologickí aktivisti zostali skeptickí. Podľa slov Joanne Flisowskej z organizácie Greenpeace Polska je stratégia neadekvátna a v záujme odvrátenia ďalšieho nárastu teploty by Poľsko malo spaľovanie uhlia do roku 2030 bezpodmienečne zastaviť.