Prvé vyjadrenie západného jadrového dozoru ku komerčnému reaktoru 4. generácie

Kanadský dozor posúdi, či konštrukcia reaktora spĺňa základné požiadavky na jadrové elektrárne v krajine, ale proces nie je posudzovaním pre licensovanie reaktora.

0
428

Návrh jadrovej elektrárne s integrálnym reaktorom 4. generácie chladeným tavenými soľami (IMSR) spoločnosti Terrestrial Energy dokončil prvú fázu predlicenčného posúdenia kanadskou Komisiou jadrovej bezpečnosti (CNSC). Ide o prvé stanovisko západného jadrového dozoru ku komerčnému reaktoru 4. generácie.

Spoločnosť so sídlom v Oaklande v provincii Ontário uviedla, že dosiahla veľký pokrok vo viacerých oblastiach v snahe dostať svoj dizajn do komerčnej prevádzky. Terrestrial Energy je prvý dodávateľ reaktorov 4. generácie, ktorý vstúpil do procesu preskúmania dizajnu v Kanade. Firma skúma niekoľko lokalít na výstavbu svojej prvej komerčnej elektrárne, vrátane kanadských jadrových laboratórií na rieke Chalk River v Ontáriu.

Kanadský jadrový dozor posúdi, či konštrukcia reaktora spĺňa základné požiadavky na jadrové elektrárne v Kanade, ale nie je posudzovaním v rámci licensovania výstavby alebo prevádzky reaktora.

Prezentácia Terrestial Energy: Slide popisujúci cieľové trhy.
Prezentácia Terrestial Energy: Slide popisujúci cieľové trhy.

Reaktory chladené roztavenými soľami používajú palivo rozpustené v roztavenej fluoridovej alebo chloridovej soli, ktorá funguje ako palivo aj chladivo. To znamená, že takýto reaktor nemôže postihnúť strata chladiacej kvapaliny, vedúca k taveniu. IMSR je nezávislý na sieti a vode, škálovateľný a oveľa výhodnejší ako fosílne zdroje.

Terrestrial Energy považuje IMSR za ideálny zdroj pre malé a stredné trhy s elektrinou, priemyselné zariadenia a odľahlé lokality.