Revízia harmonogramu ITER

0
144

Európska komisia (EK) navrhla revidovaný harmonogram európskej účasti na Medzinárodnom termonukleárnom experimentálnom reaktore (ITER) v Cadarache v južnom Francúzsku. Uviedla to Fusion for Energy (F4E), organizácia spravujúca príspevok Európy do projektu ITER.

Nový plán stanovuje rok 2035 ako cieľový pre plný výkon, zatiaľ čo takzvané experimenty s prvou plazmou sú naplánované na rok 2025. Vo svojom návrhu EK uviedla, že prvá plazma bola predtým naplánovaná na rok 2020, ale bola oneskorená kvôli prekročeniu nákladov, zmene dizajnu, výrobným problémom a slabým stránkam v oblasti riadenia projektu. Podľa EK aktualizovaný časový harmonogram a súvisiace odhady nákladov nevyžadujú zmeny v európskej časti rozpočtu ITER do roku 2020, ktorý bol v roku 2010 stanovený na 6,6 mld. eur.

F4E uviedla, že konkrétne finančné záväzky na obdobie po roku 2020 sa uskutočnia v súlade s rozpočtovými rozhodnutiami rokovaní o viacročnom finančnom rámci a budú finalizované hlavami štátov a vlád v roku 2019. EK požiadala o podporu Európskeho parlamentu a o mandát Rady Európskej únie na schválenie Revidovaného programu ITER v mene Euratomu. Príspevok Európy do spoločnosti ITER predstavuje 45% nákladov na výstavbu projektu.

Podrobnosti sú dostupné on-line (.pdf)