Robot možno našial roztavené palivo v 3. bloku Fukušimy

0
204

Ponorný robot získal snímky vnútra primárnej nádoby kontajnmentu (PCV) 3. bloku jadrovej elektrárne (JE) Fukušima-Daiiči, ktoré by mohli ukazovať ložiská roztaveného paliva na dne nádoby. Podľa majiteľa a prevádzkovateľa elektrárne, Tokyo Electric Power Company (Tepco), robot našiel veľké množstvo stuhnutého materiálu a trosiek vo vrstvách hrubých až jeden meter na dne pod aktívnou zónou PCV.

Tepco zatiaľ nemôže potvrdiť, že usadeniny sú roztavené jadrové palivo, ale je to „veľmi pravdepodobné“. Spoločnosť tiež uviedla, že zistila vážne škody na niekoľkých štruktúrach, ktoré boli poškodené zemetrasením a následnou vlnou cunami. Tá poškodila jadrovú elektráreň so šiestimi blokmi ešte v marci 2011.

Bazén PCV 3. bloku je približne 6,4 metra hlboký. Na kontrolu použili ponorný robot od firmy Toshiba, nazvaný „Little Sunfish“. Trojdňové skúmanie 3. bloku sa skončilo 22. júla 2017.

Umiestnenie a analýza trosiek paliva a stav každého z troch poškodených reaktorov sú rozhodujúce pre ich vyradenie z prevádzky a likvidáciu. Hľadanie roztaveného paliva vo dvoch ďalších reaktoroch zatiaľ nebolo úspešné pre poškodenie a extrémne vysoké úrovne žiarenia. Počas kontroly kamery robota ukázali rozsiahle škody spôsobené tavením aktívnej zóny, ako aj trosky paliva zmiešané s časťami reaktora. Spoločnosť povedala, že analýza snímok chvíľu potrvá.

Bloky 1, 2 a 3 boli v čase zemetrasenia v komerčnej prevádzke. Majú poškodenú aktívnu zónu, palivo aj kontajnment. Ostatné tri bloky nemali poškodené palivo. Blok 4 bol odstavený a neobsahoval palivo, ale jeho budova reaktora bola vážne poškodená výbuchom vodíka. Bloky 5 a 6 boli odstavené, ale ešte obsahovali palivo.