Rosenergoatom formálne odovzdal plávajúcu jadrovú elektráreň

0
98
Začiatok vlečenia plávajúcej jadrovej elektrárne Akademik Lomonosov (28. apríl 2018). Zdroj: Rosatom
Začiatok vlečenia plávajúcej jadrovej elektrárne Akademik Lomonosov (28. apríl 2018). Zdroj: Rosatom

Ruská plávajúca jadrová elektráreň (JE) Akademik Lomonosov bola formálne odovzdaná štátnemu jadrovému prevádzkovateľovi Rosenergoatom po ukončení prác na údržbe trupu v suchom doku v Murmansku.

Rosenergoatom vo vyhlásení uviedol, že výstavba JE bola formálne ukončená podpísaním certifikátu o konečnom prevzatí. Plávajúcu JE postavili ruské Baltické lodenice. Minulý mesiac vydal ruský jadrový dozor Rostechnadzor 10 ročnú licenciu Rosenergoatomu na prevádzkovanie JE Akademik Lomonosov do roku 2029.

Akademik Lomonosov by mal byť odtiahnutý z Murmanska na jeho základňu v prístavnom meste Pevek v ďaleko severovýchodnej autonómnej oblasti Čukotka. V meste Pevek prebiehajú práce na pobrežnej infraštruktúre, ktorá je potrebná na pripojenie plávajúceho zariadenia k mestským energetickým a vykurovacím sieťam. Akademik Lomonosov by mal začať komerčnú prevádzku v Peveku do konca roku 2019.

Plavidlo bude prvé v navrhovanej flotile plávajúcich JE s malými tlakovodnými reaktorovými blokmi, ktoré môžu poskytovať energiu, teplo a odsolenú vodu do vzdialených a suchých oblastí Ruska. Plavidlo s výtlakom 21 000 ton má dva ruské reaktorové bloky KLT-40S s elektrickým výkonom 35 MW, ktoré môžu poskytovať energiu pre mesto s približne 200 000 obyvateľmi.