Akademik Lomonosov
Ruská plávajúca jadrová elektráreň Akademik Lomonosov. Zdroj: Lev Fedoseyev/TASS

Ruská prvá plávajúca jadrová elektráreň (PJE) Akademik Lomonosov, úspešne zakotvila na svojej základni v Peveku, arktickom prístavnom meste v ďalekej severovýchodnej autonómnej oblasti Čukotka.

PJE sprevádzaná ľadoborcom a dvomi remorkérmi dorazila do špeciálne vybudovaného prístavu v Peveku po 18-dňovej 9 000 km dlhej ceste z pôvodnej základne v Murmansku, kde bolo do reaktorov zavezené palivo.

Plavidlo s výtlakom 21 000 ton má dva ruské reaktorové bloky KLT-40S s elektrickým výkonom 35 MW, čo postačuje pre mesto s približne 200 000 obyvateľmi.

PJE Akademik Lomonosov by mala začať komerčnú prevádzku v Peveku do konca roku 2019. Bude prvá z navrhovanej flotily PJE s malými tlakovodnými reaktormi, ktoré môžu dodávať energiu, teplo a odsolenú vodu do odľahlých a suchých oblastí Ruska.

Ruský štátny jadrový prevádzkovateľ Rosenergoatom uviedol, že zariadenie bude použité na nahradenie stratenej kapacity, keď bude jadrová elektráreň (JE) Bilibino natrvalo vyradená z prevádzky začiatkom nasledujúceho desaťročia.

Bilibino – najmenšia a najsevernejšia JE na svete – má tri komerčné vodou chladené grafitové reaktorové bloky EGP-6, z ktorých každý má čistý výkon 11 MW. Spustené boli v rokoch 1975, 1976 a 1977. Rovnaký blok, Bilibino-1, bol natrvalo odstavený v januári 2019.

Akademik Lomonosov sa plánuje využiť aj na dodávku energie pre ťažobný komplex Chaun-Bilibin na Čukotke, ktorý zahŕňa zlaté bane, a na dodávanie elektriny pre ropné vrty na mori v ruskej Arktíde.

V júni ruský jadrový dozor Rostechnadzor vydal Rosenergoatomu 10-ročnú licenciu na prevádzkovanie elektrárne Akademik Lomonosov do roku 2029.