Akademik Lomonosov
MURMANSK, RUSSIA - AUGUST 23, 2018: The Akademik Lomonosov, a barge containing two nuclear reactors, is pictured in Murmansk before its departure for Pevek, Chukotka Autonomous Area, on Russia's Arctic coast where it will function as a nuclear power station; built at St Petersburg's Baltic Shipyard, the Akademik Lomonosov was towed in 2018 from the Baltic Sea to an Atomflot base in Murmansk on Russia's Barents Sea coast to be loaded with nuclear fuel. Lev Fedoseyev/TASS

Ruská prvá plávajúca jadrová elektráreň (PJE) Akademik Lomonosov, úspešne zakotvila na svojej základni v Peveku, arktickom prístavnom meste v ďalekej severovýchodnej autonómnej oblasti Čukotka.

PJE sprevádzaná ľadoborcom a dvomi remorkérmi dorazila do špeciálne vybudovaného prístavu v Peveku po 18-dňovej 9 000 km dlhej ceste z pôvodnej základne v Murmansku, kde bolo do reaktorov zavezené palivo.

Plavidlo s výtlakom 21 000 ton má dva ruské reaktorové bloky KLT-40S s elektrickým výkonom 35 MW, čo postačuje pre mesto s približne 200 000 obyvateľmi.

PJE Akademik Lomonosov by mala začať komerčnú prevádzku v Peveku do konca roku 2019. Bude prvá z navrhovanej flotily PJE s malými tlakovodnými reaktormi, ktoré môžu dodávať energiu, teplo a odsolenú vodu do odľahlých a suchých oblastí Ruska.

Ruský štátny jadrový prevádzkovateľ Rosenergoatom uviedol, že zariadenie bude použité na nahradenie stratenej kapacity, keď bude jadrová elektráreň (JE) Bilibino natrvalo vyradená z prevádzky začiatkom nasledujúceho desaťročia.

Bilibino – najmenšia a najsevernejšia JE na svete – má tri komerčné vodou chladené grafitové reaktorové bloky EGP-6, z ktorých každý má čistý výkon 11 MW. Spustené boli v rokoch 1975, 1976 a 1977. Rovnaký blok, Bilibino-1, bol natrvalo odstavený v januári 2019.

Akademik Lomonosov sa plánuje využiť aj na dodávku energie pre ťažobný komplex Chaun-Bilibin na Čukotke, ktorý zahŕňa zlaté bane, a na dodávanie elektriny pre ropné vrty na mori v ruskej Arktíde.

V júni ruský jadrový dozor Rostechnadzor vydal Rosenergoatomu 10-ročnú licenciu na prevádzkovanie elektrárne Akademik Lomonosov do roku 2029.