Ruská plávajúca jadrová elektráreň zaznamenáva prvé úspechy

Prvá plávajúca jadrová elektráreň v Rusku „Akademik Lomonosov“ vyrobila prvých 10 000 MWh elektriny pre rozvodnú sieť autonómnej oblasti Čukotka. Informácie uviedol štátny jadrový prevádzkovateľ Rosenergoatom.

0
1014
Nákladná loď
Rusko sa môže pýšiť prvou plávajúcou jadrovou elektrárňou.

Jadrová elektráreň Akademik Lomonosov bola pripojená k rozvodnej sieti ťažobného komplexu Chaun-Bilibin po zakotvení na svojej pevnej základni v septembri minulého roku. V súčasnosti pokrýva už 20% energetických potrieb celého komplexu. Podľa predstaviteľa Rosenergoatomu plávajúca elektráreň uľahčí rast ťažby zlata, medi a ďalších prírodných zdrojov na Čukotke.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Arihant Publications (@arihantpub),

21 000 tonové plavidlo má dva reaktorové bloky KLT-40S s elektrickým výkonom 35 MW, čo by vystačilo jednému mestu s veľkosťou približne 200 000 obyvateľov. Použitá bude aj na nahradenie výkonu jadrovej elektrárne Bilibino, ktorá má byť odstavená začiatkom nasledujúceho desaťročia. Bilibino je v súčasnosti najmenšia a najsevernejšia položená jadrová elektráreň na svete. Má tri komerčné vodou chladené grafitové reaktory, ktoré boli k sieti pripojené v rokoch 1975, 1976 a 1977.

Ruský jadrový regulátor Rostechnadzor vydal v júni minulého roka 10-ročnú licenciu na prevádzkovanie Akademika Lomonosov do roku 2029.