Rusko ohlásilo úspešné uvedenie prvej plávajúcej jadrovej elektrárne do prevádzky

0
252
akademik Lomonosov

Prvý z dvoch reaktorov na prvej plávajúcej jadrovej elektrárni (PJE) Akademik Lomonosov v Rusku bol spustený a dosiahol prvý kritický stav, uviedol ruský výrobca Atomenergomaš.

Fyzikálne spustenie pravého reaktora sa uskutočnilo 2. novembra. Reaktor dosiahol minimálny kontrolovaný výkon. V auguste alebo septembri 2019 je naplánované odtiahnutie plávajúcej atómky z Murmanska, kde sa zaváža palivo a spúšťajú reaktory, na jeho základňu v Paveku, arktickom prístavnom meste v ďalekom severovýchodnom regióne Čukotka.

Akademik Lomonosov bude prvým plavidlom navrhovanej flotily PJE s malými blokmi s tlakovodným reaktorom, ktoré môžu dodávať energiu, teplo a odsolenú vodu do vzdialených a suchých oblastí Ruska. Plavidlo s výtlakom 21 000 ton má dva reaktorové bloky typu KLT-40S s výkonom 35 MW, ktoré sú dostatočné pre mesto s okolo 200 000 obyvateľmi.

Je to prvá PJE, spustená od MH-1A, tiež známej ako Sturgis, v USA v roku 1967. Sturgis bola odtiahnutá do zóny Panamského prieplavu, kde dodávala 10 MW elektrickej energie od októbra 1968 do roku 1976.