Rusko ohlásilo úspešné uvedenie prvej plávajúcej jadrovej elektrárne do prevádzky

0
178
akademik Lomonosov

Prvý z dvoch reaktorov na prvej plávajúcej jadrovej elektrárni (PJE) Akademik Lomonosov v Rusku bol spustený a dosiahol prvý kritický stav, uviedol ruský výrobca Atomenergomaš.

Fyzikálne spustenie pravého reaktora sa uskutočnilo 2. novembra. Reaktor dosiahol minimálny kontrolovaný výkon. V auguste alebo septembri 2019 je naplánované odtiahnutie plávajúcej atómky z Murmanska, kde sa zaváža palivo a spúšťajú reaktory, na jeho základňu v Paveku, arktickom prístavnom meste v ďalekom severovýchodnom regióne Čukotka.

Akademik Lomonosov bude prvým plavidlom navrhovanej flotily PJE s malými blokmi s tlakovodným reaktorom, ktoré môžu dodávať energiu, teplo a odsolenú vodu do vzdialených a suchých oblastí Ruska. Plavidlo s výtlakom 21 000 ton má dva reaktorové bloky typu KLT-40S s výkonom 35 MW, ktoré sú dostatočné pre mesto s okolo 200 000 obyvateľmi.

Je to prvá PJE, spustená od MH-1A, tiež známej ako Sturgis, v USA v roku 1967. Sturgis bola odtiahnutá do zóny Panamského prieplavu, kde dodávala 10 MW elektrickej energie od októbra 1968 do roku 1976.

 

PRIDAJTE KOMENTÁR

Prosíme, vložte svoj komentár
Tu uveďte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.