Rusko začína s výstavbou pilotnej elektrárne s olovom chladeným rýchlym reaktorom

Rusko začalo so stavbou pilotnej demonštračnej elektrárne Brest-OD-300 nalievaním prvého betónu v areáli sibírskeho chemického závodu v Seversku, uviedol ruský výrobca jadrového paliva Tvel.

0
675
Rusko začína s výstavbou pilotnej elektrárne Brest-OD-300 na Sibíri
Generálny riaditeľ spoločnosti Rosatom Alexey Likhachev na ustanovujúcej udalosti 8. júna 2021. Foto: Tvel.

Brest-OD-300 je 300 MW olovom chladený rýchly reaktor 4. generácie, ktorý bude používať zmiešané palivo nitridu uránu a plutónia špeciálne navrhnutého pre tento účel.

Elektráreň je súčasťou pilotného demonštračného energetického komplexu, ktorý spadá do ruského projektu „Proryv“ (Prielom) na vývoj technológie uzavretého jadrového palivového cyklu.

Uzavretý jadrovo-palivový cyklus znamená, že vyhorené palivo sa opätovne spracuje a čiastočne znova použije. Uzavretie jadrovo-palivového cyklu by zmiernilo obavy z obmedzených zdrojov uránu a prispelo by k dlhodobej udržateľnosti jadrovej energie.

Všetko pod jednou strechou

Podľa spoločnosti Tvel bude elektráreň Brest-OD-300 neoddeliteľnou súčasťou takzvaného Pilotného demonštračného energetického komplexu (PDEC), klastra troch hlavných vzájomne prepojených zariadení – závodu na výrobu jadrového paliva, samotného bloku reaktora a zariadenia na prepracovanie ožiareného paliva.

Tvel uviedol, že vôbec prvýkrát bude na spoločnom mieste postavená elektráreň s rýchlym reaktorom spolu s uzavretými servisnými zariadeniami jadrového palivového cyklu.

Podľa generálneho riaditeľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafaela Grossiho, prvý betón pre Brest-OD-300 predstavuje „míľnik pre jadrový priemysel“ a krok k uzavretému jadrovo-palivovému cyklu. Vyslovil, že táto technológia „pomôže znížiť konečné zaťaženie odpadom“.

Rusko začína s výstavbou pilotnej elektrárne Brest-OD-300 na Sibíri
Rusko začína s výstavbou pilotnej elektrárne Brest-OD-300 na Sibíri. Foto: Tvel

Brest-OD-300 bude postavený v Sibírskom chemickom kombináte v Tomskej oblasti v strednom Rusku a mal by byť uvedený do prevádzky v roku 2026. Závod na výrobu paliva bude postavený do roku 2023 a výstavba závodu na spracovanie ožiareného paliva by sa mala začať do roku 2024.

Celkové náklady na projekt neboli oznámené, no v decembri 2019 podpísal Sibírsky chemický kombinát zmluvu na stavebné a montážne práce pre Brest-OD-300 so strojárskou spoločnosťou Titan-2 na 412 miliónov USD. Podpísané boli aj zmluvy s CKBM na výrobu a dodávku zariadení pre komplex na výmenu paliva a so strojárenskou spoločnosťou Zio-Podolsk na výrobu, dodávku a inštaláciu parných generátorov.

Všetky zúčastnené spoločnosti, vrátane Sibírskeho chemického kombinátu a Tvel, sú dcérskymi spoločnosťami ruskej štátnej jadrovej spoločnosti Rosatom.

Dátum začatia výstavby Brest-OD-300 bol niekoľkokrát posunutý z dôvodu potreby ďalších testov kľúčových konštrukčných prvkov reaktora.