Rusko začne budovať nový demonštračný rýchly reaktor v roku 2019

0
490
demonštračný rýchly reaktor

Výstavba demonštračného rýchleho reaktora Brest-OD-300 chladeného olovom by sa mohla začať na začiatku roka 2019, informovala ruská štátna tlačová agentúra TASS.

Brest-OD-2013 je súčasťou projektu prelomového výskumu a vývoja, ktorý sa začal v roku 2011 v rámci federálneho programu pre nové jadrové technológie prebiehajúceho do roku 2020.

Pilotný demonštračný energetický komplex a reaktor Brest-OD-300 budú postavené na Sibírskom chemickom kombináte (SCC) v blízkosti mesta Seversk v strednom Rusku.

Reaktor Brest-OD-300 bude mať zariadenie s palivovým cyklom v blízkosti stanice. To zahŕňa modul na spracovanie ožiareného zmiešaného paliva s nitridom uránu a plutónia a zariadenie na výrobu palivových článkov. Reaktor spočiatku použije dovezené materiály a následne palivové články z prepracovaného použitého paliva z Brestu.

SCC patrí do štátnej jadrovej palivovej spoločnosti Tvel, dcérskej spoločnosti Rosatomu. Zahŕňa niekoľko jadrových reaktorov a zariadení na konverziu, obohacovanie, separáciu a prepracovanie uránu a separáciu plutónia.

Rusko má v komerčnej prevádzke dva rýchle neutrónové reaktorové bloky chladené sodíkom v JE Belojarsk: Belojarsk-4 typu BN-800 a Belojarsk-3 typu BN-600.