Ruský prezident Vladimir Putin chce rozšíriť spoluprácu v energetike medzi Moskvou a Kazachstanom. Plánuje vybudovať novú jadrovú elektráreň (JE) v krajine s využitím ruskej technológie. Informovala o tom štátna tlačová agentúra TASS.

„Spolupráca sa rozvíja v oblasti jadrovej energie a na ťaženie a obohacovanie uránu existuje šesť rusko-kazašských podnikov,“ povedal ruský prezident Putin po rozhovoroch so svojim kazašským partnerom Kassym-Jomartom Tokajevom.

„Navrhujeme prejsť na nové formy spolupráce – v prvom rade ide o možnosť vybudovania jadrovej elektrárne [v Kazachstane], využívajúcej ruskú technológiu.“

Putin povedal, že nahromadené ruské investície v Kazachstane predstavujú takmer 13 miliárd USD a kazašské investície v Rusku takmer 4 miliardy USD.

Kazachstan a jadro

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) uviedla, že Kazachstan očakáva, že v najbližších rokoch rozhodne o tom, či bude využívať jadrovú energiu. Generálny riaditeľ agentúry Yukiya Amano počas návštevy krajiny povedal, že MAAE úzko spolupracuje s Kazachstanom poskytovaním odborného poradenstva a pomoci.

V roku 2017 predstavitelia ministerstva energetiky uviedli, že Kazachstan bude mať nakoniec svoju vlastnú jadrovú elektráreň, ale nebol schválený žiadny harmonogram jej dokončenia. V roku 2016 Kazachstan, ktorý je popredným svetovým výrobcom prírodného uránu, uviedol, že uskutočnil výskum piatich možných lokalít pre výstavbu jadrovej elektrárne.