Saudská Arábia plánuje začať budovať jadrové elektrárne v roku 2020

0
228
Saudská Arábia

Saudská Arábia plánuje v roku 2020 otvoriť verejnú súťaž na výstavbu svojich prvých dvoch komerčných jadrových reaktorov a rokuje o projekte s americkými a ďalšími potenciálnymi dodávateľmi, uviedli zdroje oboznámené s plánmi.

Najväčší svetový vývozca ropy chce diverzifikovať svoj energetický mix a pridať jadrovú energiu, aby mohol uvoľniť viac ropy na export. Plány však čelia posudzovaniu v USA z dôvodu možného vojenského využitia technológie.

Agentúra Reuters uviedla, že projekt postupoval pomaly, pretože kráľovstvo bolo stále v diskusii so všetkými potenciálnymi dodávateľmi namiesto toho, aby vybralo krátky zoznam.

V januári Saudská Arábia vyhlásila, že dostala ponuky od piatich krajín na vybudovanie prvých dvoch jadrových elektrární (JE) v kráľovstve. Khalid Al-Sultan, prezident Centra kráľa Abdullaha pre atómovú a obnoviteľnú energiu, povedal, že sú to krajiny Rusko, Čína, USA, Francúzsko a Južná Kórea.

V tom čase vláda na sociálnych médiách uviedla, že schválila národný program pre jadrovú energiu, ktorý stanovuje, že „všetky jadrové aktivity budú slúžiť iba mierovým účelom v rámci definovanom medzinárodnými dohodami“.

Minulý týždeň americkí senátori z oboch strán požiadali ministra energetiky Ricka Perryho o podrobnosti o nedávnych schváleniach pre spoločnosti, aby mohli zdieľať informácie o jadrovej energii so Saudskou Arábiou, pričom zákonodarcovia vyjadrili znepokojenie nad možným vývojom jadrových zbraní.

Trumpova administratíva údajne ticho rokuje o dohode, ktorá by mohla pomôcť Saudskej Arábii vybudovať dva komerčné jadrové reaktory. Minister energetiky Perry schválil takzvané schválenia podľa sekcie 810, ktoré americkým spoločnostiam umožňujú zdieľať citlivé jadrové informácie s kráľovstvom.

Schválenia neboli zverejnené pre verejnosť ani pre Kongres. Podľa spravodajských správ v USA senátori požiadali Perryho, aby im do 10. apríla poskytol mená spoločností, ktoré dostali schválenia podľa sekcie 810, čo bolo v povoleniach a prečo spoločnosti požiadali, aby boli schválenia utajené.