Šéf MAAE Rafael Grossi označil Mochovce za príbeh úspechu

0
68
Generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi v JE Mochovce, 6. novembra 2023. FOTO: Slovenské elektrárne

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi v pondelok 6. novembra navštívil jadrovú elektráreň v Mochovciach. Hoci misie odborníkov z MAAE prichádzajú do slovenských jadrových elektrární pravidelne, v prípade pána Grossiho išlo o prvú návštevu riaditeľa MAAE v slovenskej jadrovej elektrárni a zároveň prvú návštevu najvyššieho predstaviteľa tejto medzinárodnej inštitúcie na Slovensku po desiatich rokoch.

Spoločne s Branislavom Strýčkom, generálnym riaditeľom Slovenských elektrární, s podpredsedníčkou vlády a ministerkou hospodárstva SR Denisou Sakovou a predsedníčkou Úradu jadrového dozoru SR Martou Žiakovou si Rafael Grossi prezrel strojovňu aj blokovú dozorňu 3. bloku a priestory 4. bloku Mochoviec vo výstavbe.

Opodstatnená hrdosť Slovákov

„Keď do prevádzky vstúpi aj štvrtý blok, táto krajina bude prakticky dekarbonizovaná. Slovensko bude môcť povedať, že produkuje energiu bez toho, aby sme škodili životnému prostrediu. Slováci môžu byť právom hrdí na svoj úspech,“ povedal v Mochovciach pán Grossi. Ako informovali Slovenské elektrárne, riaditeľ MAAE sa nechal počuť, že pri jadrových elektrárňach Slovensko urobilo správne rozhodnutie. „Mochovce produkujú čistú energiu pre Slovensko, ale aj pre celú Európu. Keď sa spustí štvrtý blok, budete ju môcť vyvážať. Je to príbeh úspechu. Harmonogram nám umožňuje predpokladať, že už v roku 2025 budeme profitovať z energie vyrobenej na štvrtom bloku.“

Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček (vľavo) sprevádzal generálneho riaditeľa MAAE Rafaela Grossiho v JE Mochovce, 6. novembra 2023. FOTO: Slovenské elektrárne

Udržateľná budúcnosť

Ako uvádzajú Slovenské elektrárne, tretí blok Mochoviec dodal od momentu prifázovania do siete (31. januára 2023) už 1,4 milióna MWh elektriny, čo stačí na pokrytie ročnej spotreby 560-tisíc slovenských domácností. „Z  tretieho bloku profitujú občania na Slovensku, pretože dodávame elektrinu domácnostiam za bezkonkurenčne nízku cenu,“ vyhlásil počas návštevy Branislav Strýček, generálny riaditeľ Slovenských elektrární, a.s.

Podľa pána Strýčka čakajú prevádzkovateľa slovenských jadrových blokov ďalšie výzvy a tou najdôležitejšou je dokončenie a spustenie 4. bloku Mochoviec. Slovenské elektrárne chcú zároveň zrealizovať štúdiu na malé modulárne reaktory. „Naším cieľom je pokračovať v investíciách do technológií budúcnosti, aby sme zabezpečili dostatok energie a udržateľnú budúcnosť pre ľudí na Slovensku a v Európe,“ dodal pán Strýček.

Podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková povedala, že jadrová energia zohráva dôležitú úlohu pri zabezpečení stabilného, bezpečného zdroje energie a najmä uhlíkovo neutrálneho zdroja energie. „Jadrová energia nám pri doplnení o variabilné zdroje obnoviteľnej energie môže pomôcť prispieť k riešeniu celosvetových energetických a klimatických problémov,“ uviedla šéfka rezortu hospodárstva.

Generálny riaditeľ Slovenských elektrární (vľavo) Branislav Strýček, ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (v strede) a generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi (vpravo) počas návštevy v JE Mochovce, 6. novembra 2023. FOTO: Slovenské elektrárne

Na spoločnom tlačovom brífingu ďalej vystúpila predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR Marta Žiaková. Zdôraznila dôležitosť úlohy Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu v procese bezpečného a spoľahlivého spúšťania jadrových blokov po celom svete. MAAE je totiž garantom záruky a bezpečnosti za jadrový materiál a jeho využitie na mierové účely. „Pevne verím, že Slovensko bude tak, ako doteraz, spĺňať štandardy jadrovej bezpečnosti,“ zdôraznila predsedníčka ÚJD SR.