Šéf MAAE vyzýva na misiu do okupovaného Záporožia

0
73
Záporožská jadrová elektráreň
Záporožská jadrová elektráreň. Foto: Ralf1969

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi  vyzval na okamžité uskutočnenie misie do okupovanej ukrajinskej Záporožskej JE. Agentúra sa obáva o personál elektrárne, ktorý pracuje v nevyhovujúcich podmienkach. Šesťbloková Záporožská jadrová elektráreň je najväčšou v Európe. Po ozbrojenom útoku ju dobyli ruské vojenské jednotky 4. marca 2022. Od obsadenia funguje v obmedzenom režime.

Vystresovaný personál

MAAE podľa Grossiho eviduje nedávne správy v médiách, ktoré varovali pred zhoršujúcou sa situáciou ukrajinského personálu v Záporožskej JE. „Situácia v tejto veľkej jadrovej elektrárni je jednoznačne neudržateľná. Sme informovaní, že ukrajinský personál prevádzkuje zariadenie v mimoriadne stresujúcich podmienkach, zatiaľ čo miesto je pod kontrolou ruských ozbrojených síl. Nedávne správy sú veľmi znepokojujúce a ďalej prehlbujú moje obavy o blaho tamojšieho personálu,“ povedal šéf MAAE.

Grossi avizuje pokračujúce úsilie dohodnúť, zorganizovať a viesť medzinárodnú misiu MAAE do obsadenej elektrárne. Jej zámerom je vykonanie základných úkonov v oblasti jadrovej bezpečnosti, ochrany a zaistenia elektrárne. Šéf Agentúry zároveň zdôrazňuje, že by žiadne okolnosti nemali brániť v uskutočnení misie. MAAE sa o organizáciu misie do Záporožskej JE snaží od apríla 2022, keď jej členovia vycestovali do Černobyľu po oslobodení elektrárne spod ruskej okupácie.

Nechcú misiu počas okupácie

Ukrajinskí predstavitelia sa podľa Grossiho „úplne pochopiteľne“ zdráhali prezentovať svoju prácu inšpektorom MAAE počas dohľadu okupačných síl tretej krajiny. Zdá sa, že napriek naliehaniu MAAE sa doteraz v misii nedosiahol žiadny pokrok. Ukrajinský štátny jadrový prevádzkovateľ Energoatom najnovšie odmietol medzinárodnú návštevu elektrárne a už skôr napádal vedenie agentúry, nech elektráreň navštívi až po oslobodení spod ruskej kontroly.

Misia v Záporoží sa podľa Agentúry musí zaoberať aj ďalšími piliermi bezpečnosti a ochrany, ktoré boli v posledných mesiacoch ohrozené. Je nevyhnutné, aby overila fyzickú integritu jadrových zariadení, bezpečné dodávky energie mimo lokality aj stav logistických dodávateľských reťazcov. Rafael Grossi povedal, že inšpektori MAAE a bezpečnostní technici musia vykonávať dôležité overovacie činnosti na miestach s veľkým množstvom jadrového materiálu, aby zaistili jeho štandardný bezpečnostný režim.

MAAE a Energoatom začiatkom júna po takmer dvojtýždňovom technickom prerušení obnovili diaľkový prenos bezpečnostných údajov zo Záporožskej JE do ústredia MAAE. Viaceré zásadné overenia fyzického inventára však nemožno vykonať na diaľku a vyžadujú si fyzickú prítomnosť inšpektorov MAAE.

Osem z 15 komerčných jadrových energetických reaktorov na Ukrajine je pripojených k sieti. Dva sú v Záporožskej JE, tri v Rovne, dva na Juhoukrajinskej a jeden v Chmeľnickej JE. Ďalších sedem reaktorov je odstavených z dôvodu pravidelnej údržby alebo sú v rezerve. Bezpečnostné systémy zostávajú funkčné na štyroch JE v krajine a naďalej majú k dispozícii externé napájanie.