Spojené kráľovstvo a Švédsko sa zaviazali ukončiť závislosť od Ruska v otázke jadrového paliva

Spojené kráľovstvo a Švédsko preskúmajú možnosti, ako sa odkloniť od ruských dodávok jadrového paliva a zároveň podporiť ďalšie krajiny, aby znížili svoju závislosť od Moskvy.

0
23
Dohodu podpísali predseda vlády Spojeného kráľovstva Rishi Sunak a predseda vlády Švédska Ulf Kristersson
Dohodu podpísali predseda vlády Spojeného kráľovstva Rishi Sunak a predseda vlády Švédska Ulf Kristersson. Zdroj: Twitter @10DowningStreet

Spojené kráľovstvo a Švédsko uviedli, že súhlasili s podporou „odolných dodávateľských reťazcov jadrového paliva“ v prospech svojich príslušných flotíl, vrátane existujúcich reaktorov a nových projektov.

Obe krajiny plánujú nové komerčné jadrové reaktory, pretože hľadajú spôsoby, ako zvýšiť výrobu elektriny a zlepšiť energetickú bezpečnosť. Spojené kráľovstvo už oznámilo nový ambiciózny jadrový program a švédska stredopravá koaličná vláda uviedla, že pripravuje legislatívu, ktorá umožní výstavbu ďalších jadrových elektrární.

Záväzok týkajúci sa jadrového paliva bol súčasťou dohody o „strategickom partnerstve“, ktorú podpísali Spojené kráľovstvo a Švédsko.

Nedávna správa Spojeného kráľovstva uviedla, že ruský jadrový export od invázie na Ukrajinu vzrástol, čo zvýšilo príjmy Kremľa a upevnilo jeho vplyv na novú generáciu globálnych kupcov, keďže USA a ich spojenci sa vyhýbajú sankcionovaniu tohto odvetvia.

V apríli Spojené kráľovstvo, USA, Kanada, Japonsko a Francúzsko vytvorili alianciu na rozvoj zdieľaných dodávateľských reťazcov pre jadrové palivo ako súčasť ambícií vytlačiť Rusko z medzinárodného trhu s jadrovou energiou.

V dohode medzi Spojeným kráľovstvom a Švédskom sa uvádza, že obe krajiny budú spolupracovať v oblasti civilnej jadrovej a obnoviteľnej energie a ďalších výskumných oblastiach, ktoré prispejú k prechodu na zelené hospodárstvo.

Podľa tejto dohody obe vlády uznávajú význam existujúcich a nových jadrových energetických zariadení a potenciál pre nové a vznikajúce technológie jadrovej energetiky vrátane malých modulárnych reaktorov (SMR). Obe krajiny uviedli, že nadviažu dialóg o civilnej jadrovej spolupráci vrátane pokročilých jadrových technológií. Anglicko aj Švédsko uznávajú dôležitosť spolupráce medzi jadrovými regulačnými orgánmi pri umožňovaní nasadenia SMR. V dohode sa uvádza, že budú podporovať zdieľanie informácií a osvedčených postupov.