Situácia v Záporožskej jadrovej elektrárni sa zhoršila, tvrdí ukrajinský minister energetiky

Ukrajinský minister energetiky varoval, že situácia v Záporožskej jadrovej elektrárni, ktorá zostáva pod kontrolou ruských síl, sa opäť zhoršila.

0
44
Záporožská jadrová elektráreň, Ukrajina
Záporožská jadrová elektráreň. Foto: Energoatom

Ukrajinského ministra energetiky Germana Galuščenka citovali miestne ukrajinské médiá. Povedal, že práca na údržbe zariadenia v elektrárni so šiestimi blokmi – najväčšej v Európe – sa „neurobila“. „Situácia je taká, že zariadenie sa degraduje,“ povedal a dodal, že Ukrajina dodáva elektrinu do zariadenia, aby zabezpečila stabilné fungovanie systémov jadrovej bezpečnosti.

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi 20. októbra uviedol, že ZJE zvýšila počet odstavených reaktorov na dva bloky a tiež začala prevádzkovať mobilné dieselové kotly v rámci úsilia o výrobu väčšieho množstva tepla počas zimy, vrátane neďalekého mesta Enerhodar.

Od apríla 2023 má ZJE päť reaktorov v režime studeného odstavenia a iba jeden v režime horúceho odstavenia na výrobu pary na spracovanie kvapalného rádioaktívneho odpadu a na ďalšie funkcie súvisiace s bezpečnosťou.

Pred zimnými mesiacmi však minulý týždeň začala uvádzať druhý reaktor, blok 5, do horúcej odstávky. Reaktor dosiahol horúci odstavený stav 16. októbra a pripojil sa k 4. bloku. Oba teraz dodávajú paru pre areál a diaľkové vykurovanie Enerhodaru, kde žije veľa zamestnancov elektrárne.

MAAE chce, aby všetky reaktory boli odstavené za studena

MAAE už mnoho mesiacov nabáda Záporožskú elektráreň, aby našla alternatívny zdroj výroby pary. Agentúrnym expertom na mieste bolo povedané, že operátori objednali externý parný generátor, ktorý by umožnil uviesť všetkých šesť reaktorových blokov do studenej odstávky, čím by sa znížila pravdepodobnosť nehody. S dokončením inštalácie tohto zariadenia sa však počíta až v prvej časti budúceho roka.

Ukrajinský národný regulátor, Štátna inšpekcia jadrového dozoru Ukrajiny, vydal v júni príkazy na uvedenie prevádzky všetkých šiestich blokov do stavu studeného odstavenia. Prevádzkovatelia uviedli, že neplánujú odstaviť viac ako dva reaktory.

Aj pred zimou sa opäť uvádza do prevádzky deväť mobilných dieselových kotlov s rôznym výkonom od 1 do 6,5 MW, pričom osem z nich je v prevádzke. Kotly boli inštalované v zariadení a používané na diaľkové vykurovanie minulú zimu.

Po zistení menších únikov vody v dvoch parogenerátoroch na bloku 6 začiatkom tohto mesiaca zamestnanci v ZJE dokončili a otestovali opravy identifikovaných poškodených rúr parogenerátora.

Podľa najnovších náznakov vojenských aktivít v určitej vzdialenosti od ZJE experti MAAE na mieste naďalej takmer každý deň počuli výbuchy a občas tiež počuli streľbu z guľometov, uviedla MAAE. Záporožská jadrová elektráreň je blízko frontovej línie bojov na juhu Ukrajiny. Od marca 2022 ju okupujú ruské sily.