Popredné globálne banky sa postavili za jadro

0
42

Práve v týchto dňoch, keď v New Yorku prebieha Climate Week a diskusie o opatreniach v oblasti klímy nabrali na obrátkach, 14 významných svetových finančných inštitúcií oficiálne podporilo zámer strojnásobiť celosvetovú kapacitu jadrovej energie do roku 2050. Táto iniciatíva vznikla vlani na konferencii COP28 a získala si širokú podporu finančného sektora. Banky a inštitúcie, ktoré financujú priemyselný rozvoj, si dobre uvedomujú dôležitosť jadrovej energie pri dosahovaní cieľov dekarbonizácie.  

Tempo globálnych zmien závisí od bánk

Hoci jadrová energia v priebehu rokov čelila výzvam vrátane vysokých nákladov a politického odporu, podpora zo strany významných finančných inštitúcií predstavuje bod obratu. Mobilizácia kapitálu a stimulácia investícií do jadrových projektov pomôže omladiť toto odvetvie a zaistiť konkurencieschopnosť jadrovej energie v súboji s časom o čistú energiu. Toto oznámenie navyše prichádza v čase, keď sa Wall Street čoraz viac stotožňuje s cieľmi udržateľnosti. 

Štrnásť finančných inštitúcií a bánk, ktoré tento týždeň ohlásili svoju podporu strojnásobeniu jadrovej kapacity sú: Abu Dhabi Commercial Bank, Ares Management, Bank of America, Barclays, BNP Paribas, Brookfield, Citi, Credit Agricole CIB, Goldman Sachs, Guggenheim Securities LLC, Morgan Stanley, Rothschild & Co., Segra Capital Management a Société Générale.  

Dostatok finančných prostriedkov má jadrovej energetike pomôcť s urýchlením rozvoja a implementáciou inovácií, ktoré sú nevyhnutné na dekarbonizáciu, aby sa splnili ciele nízkouhlíkových politík v globálnom hospodárstve.  

Kľúčová spolupráca

Na zhromaždení v newyorskom Rockefellerovom centre sa zišli hlavy štátov, ministri a vrcholoví manažéri z jadrového a finančného sektora. John Podesta, hlavný poradca prezidenta USA pre medzinárodnú politiku v oblasti klímy zdôraznil význam spolupráce: „Naše poslanie je jasné: zabezpečiť, aby jadrová energia zohrávala svoju úlohu pri budovaní udržateľnej a bezpečnej budúcnosti. Ak budeme spolupracovať, môžeme z jadrovej energie urobiť základný kameň našej klimatickej stratégie.“  

Akceptovanie jadra, ktoré má na globálnej úrovni prispieť k dosiahnutiu cieľov Parížskej dohody, je významným míľnikom. Jadrová energia sa radí ku kľúčovým bezemisným technológiám dôležitým pre zrýchlenie procesov znižovania podielu CO2 v životnom prostredí. Finančné inštitúcie pritom zohrávajú dôležitú rolu vďaka globálnemu dosahu a expertíze, ale tiež pomôžu mobilizovať zdroje, aby sa projekty v jadrovom priemysle dostali z fázy plánovania do fázy uskutočnenia. Jadrová energetika disponuje značným potenciálom, aby pomohla riešiť globálne problémy, lenže doposiaľ ho nenapĺňa. Na presadzovanie zmien potrebuje inovatívne financovanie a strategické investície. 

14 finančných inštitúcií s globálnym dosahom podporuje jadrovú energiu

Spoločná globálna vízia do roku 2050

„Zostávajúcou výzvou sú finančné trhy, ktoré musia vyvinúť nové nástroje, aby sa jadrová energia stala konkurencieschopnou s ostatnými bezuhlíkovými zdrojmi energie,“ vyhlásil predseda vlády Slovinska Robert Golob. Viaceré krajiny momentálne skúmajú finančné mechanizmy, ktoré majú podporiť novú výstavbu jadrových zariadení. Švédska ministerka pre energetiku, obchod a priemysel Ebba Buschová sa podelila o prístup Švédska: „Naša vláda zvažuje možnosti, ako sú štátom podporované pôžičky a rozdielové kontrakty (CfD), aby vytvorila priaznivé podmienky pre rozšírenie jadrovej energetiky a zabezpečila udržateľnejšiu energetickú budúcnosť.“  

Deklarácia o strojnásobení jadrovej energie do roku 2050, ktorú na konferencii COP28 schválilo 25 krajín vrátane Slovenska, predstavuje odvážnu víziu o rozšírení jadrovej kapacity na celom svete. Jadrová energia sa považuje za dôležitú súčasť riešenia problému, ktoré má zabrániť tomu, aby miera globálneho otepľovania prekročila nad hranicou nárastu o 1,5 °CTým, že jadrová energia poskytuje stabilné dodávky elektrickej energie s nulovými emisiami uhlíka, môže dopĺňať obnoviteľné zdroje energie, ako sú veterná a slnečná energia, a zabezpečiť tak stabilný a spoľahlivý energetický mix.