Trumpov rozpočet zahŕňa 120 mil. USD na Yucca Mountain

0
149
Pohorie Yucca Mountain. Miesto plánovaného hlbinného úložiska vysokoaktívneho odpadu USA.
Pohorie Yucca Mountain. Miesto plánovaného hlbinného úložiska vysokoaktívneho odpadu USA.

Plán fiškálneho rozpočtu Bieleho domu pre Ministerstvo energetiky USA na rok 2018 zahŕňa 120 miliónov USD (111 miliónov eur) na obnovenie procesu licencovania pre navrhované hlboké geologické úložisko Yucca Mountain v Nevade. Tento krok znamená, že prezident Donald Trump považuje túto lokalitu za riešenie problému konečnej likvidácie národného jadrového odpadu.

V dôsledku politickej slepej uličky nad Yucca Mountain, nie je k dispozícii plán likvidácie rastúceho množstva použitého jadrového paliva a komerčného i obranného vysoko rádioaktívneho odpadu. Použité palivo a vysoko rádioaktívny odpad z komerčných aj obranných činností sú bezpečne skladované na 121 miestach v 39 štátoch.

„Tieto investície by mohli urýchliť pokrok v plnení povinností federálnej vlády pri riešení problému jadrového odpadu, zvýšení národnej bezpečnosti a znížení záťaže budúcich daňových poplatníkov,“ hovorí sa v návrhu rozpočtu.

Lokalita Yucca Mountain bola študovaná vládou Spojených štátov od roku 1970 ako potenciálne úložisko pre jadrový odpad a na tento projekt boli vynaložené miliardy dolárov. Ale pre právne problémy a odpor miestnych politikov, ekológov a indiánskych skupín nikdy nezačal svoju činnosť.

V roku 2010 vtedajší prezident Barack Obama zrušil licenciu na ukladanie odpadu v Yucca pre opozíciu lídra väčšiny vo vtedajšom senátne, Harryho Reida, demokrata z Nevady. Trumpov minister energetiky Rick Perry povedal zákonodarcom pri jeho schvaľovaní do funkcie, že obnovenie projektu Yucca Mountain nemožno vylúčiť.

Maria Korsnicková, prezidentka a výkonná riaditeľka Inštitútu jadrovej energie (NEI) ocenila začlenenie financovania programu pre použité jadrové palivo do návrhu rozpočtu prezidenta Trumpa na rok 2018. Zároveň však vyzvala administratívu na intenzívnejšie financovanie jadrového výskumu a vývoja tak, aby americké spoločnosti mohli rovnocenne súťažiť so zahraničnou konkurenciou. Varovala, že zníženie rozpočtu na jadrový výskum vyšle po celom svete signál, že americká vláda prenecháva vedúcu pozíciu konkurentom ako sú Rusko a Čína.

Prezidentov rozpočet na rok 2018 požaduje 28 miliárd USD pre DOE, menej o 1,7 miliardy USD, alebo o 5,6% oproti roku 2017. Bez uvedenia podrobností, návrh rozpočtu hovorí, že rozpočet DOE odráža „zvýšenú závislosť na súkromnom sektore na financovanie neskoršej fázy výskumu, vývoja a komercializácie energetických technológií“.

Navrhovaný rozpočet je dostupný on-line: Návrh rozpočtu USA pre rok 2018 (.pdf)