Ukrajina začala práce na prvom americkom jadrovom bloku AP1000

Chmelnická ukrajinská jadrová elektráreň bude rozšírená o dva bloky AP1000 od americkej spoločnosti Westinghouse. Počas oficiálnej ceremónie zástupcovia oboch strán začali prípravné práce na výstavbe piateho bloku elektrárne s inštalovaným výkonom 1 250 MW.

0
45
Chmelnická jadrová elektráreň
Chmelnická jadrová elektráreň. Foto: Energoatom

V jadrovej elektrárni sú v prevádzke dva bloky typu VVER-1000, pričom ďalšie dva sú v rôznom štádiu dokončenia od 80. rokov minulého storočia. Spoločnosť Westinghouse dodala jadrové palivo aj pre dva prevádzkované ruské bloky.

Ukrajinská energetická spoločnosť Energoatom oznámila, že začala prípravné práce na výstavbe 5. a 6. bloku Chmelnickej jadrovej elektrárne. Dva nové bloky typu AP1000 dodá americká spoločnosť Westinghouse, ktorá plánuje na Ukrajine postaviť celkovo 9 veľkých konvenčných blokov na základe memoranda o porozumení z roku 2022. Na oficiálnom podujatí začali technici betónovať odvodňovací kanál a hrádzu, ktorá bude chrániť stavenisko.

„Špecialitou americkej technológie AP1000 je schopnosť regulovať blok. Nepriateľ dnes útočí na regulačné zálohy ukrajinskej energetiky a ničí ich, preto je pre nás budovanie blokov s touto schopnosťou veľmi dôležité. Je to dôležitý geopolitický projekt spoločného záujmu Ukrajiny a Spojených štátov – spoločne vytlačia Rusov z európskeho jadrového trhu,“ povedal ukrajinský minister energetiky German Galuščenko.

Ukrajina v súčasnosti využíva výlučne ruské bloky VVER a 5. blok Chmelnickej elektrárne bude prvým americkým blokom. Okrem veľkých blokov AP1000 s inštalovaným výkonom 1 250 MW chce krajina postaviť aj niekoľko malých modulárnych reaktorov. Tie budú mať okrem AP-300 od spoločnosti Westinghouse aj podobu SMR-300 od ďalšej americkej spoločnosti Holtec.

„Týmto krokom otvárame novú etapu spolupráce medzi spoločnosťami Westinghouse a Energoatom. Dva bloky, ktoré boli nedávno uvedené do prevádzky v Georgii v USA, sú identické s energoblokmi, ktoré budú postavené u nás v Chmelnickej jadrovej elektrárni. Po ich vybudovaní budú Ukrajine poskytovať čistú a cenovo dostupnú energiu. Tento projekt zároveň vytvorí mnoho pracovných miest v oblasti výstavby, prevádzky, opráv a údržby,“ povedal Patrick Fragman, generálny riaditeľ spoločnosti Westinghouse Electric.

Palivo od spoločnosti Westinghouse pre VVER

Ukrajina už dlho spolupracuje so spoločnosťou Westinghouse na diverzifikácii dodávok jadrového paliva pre svoje ruské bloky VVER-1000 a VVER-440. V septembri minulého roka dodala prvú dávku svojho jadrového paliva pre VVER-440 do Rovenskej jadrovej elektrárne. Teraz spoločnosť oznámila aj prvú dodávku pre VVER-1000 v Chmelnickej elektrárni.

„Westinghouse je spoľahlivý strategický partner. Tak pri vývoji a zavážaní alternatívneho paliva pre reaktory VVER, pri výstavbe linky na výrobu jadrového paliva na Ukrajine, ako aj pri výstavbe nových blokov s využitím technológie Westinghouse AP1000. Počas vojny sme sa nezastavili, ale naopak, spoluprácu sme prehĺbili a urýchlili,“ povedal generálny riaditeľ Energoatomu Petro Kotin.