Väčšina Čechov podporuje energetický mix založený na jadrovej energii, hovorí prieskum

Česi podporujú čisté zdroje energie a väčšina z nich sa domnieva, že štát by sa mal v budúcnosti spoliehať predovšetkým na jadrovú energiu doplnenú o obnoviteľné zdroje energie.

0
33
Jadrová elektráreň Dukovany
Jadrová elektráreň Dukovany. Foto: ČEZ, a. s.

Veľká časť Čechov podporuje čisté zdroje energie a väčšina z nich sa domnieva, že štát by sa mal v budúcnosti spoliehať predovšetkým na jadrovú energiu doplnenú o obnoviteľné zdroje energie. Podporu týchto zdrojov posilnila vojna na Ukrajine. Vyplýva to z májového prieskumu agentúry IBRS. Podľa prieskumu je sebestačnosť krajiny v dodávkach energie kľúčová pre 96 percent ľudí.

Silnú podporu bezemisným elektrárňam podľa výsledkov prieskumu v poslednom roku posilnila ruská agresia na Ukrajine. Jadrovú energiu teraz podporuje približne 70 percent ľudí. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorého sa zúčastnilo viac ako 500 respondentov. Koncom roka 2021 to bolo približne 59 percent.

„Napriek určitému upokojeniu energetickej krízy zostáva podpora jadrovej energie a obnoviteľných zdrojov veľmi vysoká. V očiach väčšiny verejnosti sa navzájom nevylučujú, ale dopĺňajú, pričom respondenti vyjadrili podporu obom. Väčšina respondentov (53 percent) vidí budúcnosť českej energetiky v ich kombinácii,“ uviedol Miloš Rybáček, výkonný riaditeľ IBRS.

„V jednej z otázok dostal každý respondent desať bodov a mal ich rozdeliť medzi jednotlivé výrobné zdroje podľa toho, aký podiel by mali na celkovej výrobe elektriny v Českej republike v roku 2030. Na prvom mieste sa umiestnili jadrové elektrárne s 3,9 bodmi, za nimi nasledovali obnoviteľné zdroje (3,3 bodu),“ dodal Rybáček.

Takmer štyri pätiny respondentov podľa prieskumu tiež uviedli, že udalosti na Ukrajine skôr alebo výrazne ovplyvňujú energetický sektor. Respondenti sa obávajú, že strata energetickej sebestačnosti by mohla viesť k ďalšiemu prudkému nárastu cien energií. Uviedlo to 78 percent respondentov. Približne 60 percent ľudí sa podľa prieskumu obáva ohrozenia stability dodávok elektrickej energie.