VIDEO: Malý reaktor od Rolls-Royce vyrieši emisie škótskej rafinérie

0
57
Malý modulárny reaktor Rolls-Royce
Malý modulárny reaktor z dielne Rolls-Royce.

Britská chemická spoločnosť Ineos oznámila, že vedie rozhovory so spoločnosťou Rolls-Royce o spolupráci v oblasti jadrovej technológie malého modulárneho reaktora (SMR). Ten by mal poslúžiť na poskytovanie energie s nulovými emisiami uhlíka pre rafinériu Grangemouth v Škótsku.

Guardian a Daily Telegraph avizujú, že dohoda medzi týmito firmami by mohla pomôcť Ineosu s neľahkou úlohou dekarbonizácie obrovskej rafinérie a zároveň poskytnúť Rolls-Royce jednu z prvých zákaziek pre veľkého odoberateľa, o ktorej technologický gigant dúfa, že zlepší jeho pozíciu na globálnom trhu.

Hlavnou činnosťou Rolls-Royce je výroba a údržba prúdových motorov pre komerčné lietadlá a energetických systémov pre lode a pozemné vozidlá. Ide o globálnu spoločnosť, ktorá sa chystá využiť know-how získaný pri výstavbe jadrových reaktorov pre britskú ponorkovú flotilu aj na použitie na súši.

Cena prvého malého modulárneho reaktora (SMR) navrhnutého firmou Rolls-Royce sa odhaduje na 2,5 miliardy GBP (2,9 miliardy eur). Spoločnosť tvrdí, že náklady na každý ďalší reaktor klesnú zásluhou úspor z rozsahu na približne 2 mld. GPB.

Pozrite si video, ktoré ilustruje dizajn a infraštruktúru SMR od firmy Rolls-Royce: