Podpora jadrovej energetiky v Česku naďalej rastie, pozitívne sa vyjadrilo až 72 %

Podpora rozvoja jadrovej energetiky v Českej republike medzi ľuďmi stále rastie. V porovnaní s májom sa podľa prieskumu IBRS zvýšila o štyri percentuálne body na 72 percent.

0
36
Dukovany
Jadrová elektráreň Dukovany. Zdroj: https://www.cez.cz/

Zvýšenie podpory je spôsobené ruskou inváziou na Ukrajinu a energetickou krízou, uviedla agentúra v tlačovej správe. Naposledy mal rozvoj jadrovej energetiky podobnú podporu ako teraz v roku 2009, keď ju vyjadrilo 71 percent opýtaných. Energetická spoločnosť ČEZ vtedy začala zákazku na dostavbu dvoch blokov jadrovej elektrárne Temelín, ktorú následne v roku 2014 zrušila.

Agentúra uskutočnila koncom októbra a začiatkom novembra prieskum medzi 500 respondentmi a výsledky ukázali, že spolu s podporou rozvoja jadrovej energetiky sa medzi ľuďmi posilnil aj názor, že Česká republika by mala byť sebestačná vo výrobe elektriny. Podporuje to 97 percent obyvateľstva. Takmer osem z desiatich respondentov sa tiež domnieva, že vojna na Ukrajine má vplyv na energetickú sebestačnosť. Tri štvrtiny ľudí sa zároveň obávajú prerušenia dodávok plynu z Ruska, uviedol Miloš Rybáček, výkonný riaditeľ IBRS.

„V poslednom období sa výrazne posilňuje názor, že budúcnosť energetiky v Českej republike je predovšetkým v koexistencii jadrových a obnoviteľných zdrojov, teda zdrojov, ktoré nie sú viazané na dodávky fosílnych palív z Ruska,“ dodal Rybáček.

Podľa Rybáčka 56 percent respondentov teraz podporuje rozvoj jadrovej energetiky aj rozvoj obnoviteľných zdrojov energie, čo je o desať percentuálnych bodov viac ako na jar.

Podľa agentúry sa vyššia podpora rozvoja jadrovej energetiky prejavila aj v jednoznačnom súhlase s vládnymi návrhmi na podporu jadrovej energetiky. V prieskume s týmito vládnymi návrhmi súhlasilo 84 percent respondentov.

Námestník ministra priemyslu a obchodu Tomáš Ehler začiatkom mesiaca uviedol, že ministerstvo priemyslu a obchodu pripravuje podklady pre rozhodnutie o uvažovanej výstavbe ďalších blokov v českých jadrových elektrárňach. Tie by mohli doplniť nový blok v Dukovanoch, ktorého dodávateľa vyberá polostátna firma ČEZ v tendri vyhlásenom v polovici marca tohto roka. Spoločnosť ČEZ by mala dostať prvé ponuky od troch uchádzačov do konca novembra, t. j. do stredy.

Česká republika má v súčasnosti šesť jadrových blokov v dvoch elektrárňach. V Temelíne sa nachádzajú dva bloky, každý s výkonom približne 1 000 megawattov (MW). V Dukovanoch sú štyri menšie bloky s výkonom 510 MW. Boli tam uvedené do prevádzky v rokoch 1985 až 1987 a ich životnosť bola plánovaná na 30 rokov. ČEZ teraz očakáva, že by mohli vydržať 60 rokov.

Nový blok v Dukovanoch chcú postaviť severoamerická spoločnosť Westinghouse, francúzska spoločnosť EdF a kórejská spoločnosť KHNP. Konečné ponuky by mali byť predložené do konca budúceho roka a zmluva s víťazným uchádzačom by mala byť uzavretá do konca roka 2024. Blok by sa mal začať stavať v roku 2029, skúšobná prevádzka by mala byť o sedem rokov neskôr.

Jadrové elektrárne vyrábajú približne tretinu všetkej elektrickej energie vyrobenej v Českej republike.