Výkonný riaditeľ španielskej spoločnosti Endesa vyzýva na jasnú stratégiu pre uhlie a jadrovú energiu

0
68

Budúcnosť španielskych uhoľných a jadrových elektrární sa dá určiť len pri vytvorení jasnej energetickej stratégie, na ktorú sa výrobcovia môžu spoľahnúť, povedal výkonný riaditeľ druhej najväčšej španielskej elektrárenskej spoločnosti Endesa.

Španielsko potrebuje jadrovú energiu a že spoločnosť Endesa, ktorú vlastní talianska spoločnosť Enel, zohrá svoju úlohu pri vývoji budúceho strategického mixu,  uviedol José Bogas. Je presvedčený, že jadro, pri ktorom sa diskutuje o potenciálnom predĺžení prevádzkových licencií, by malo zostať v energetickom mixe minimálne do roku 2040. 

Bogas varoval, že existujú úskalia súvisiace s akýmkoľvek odstavovaním jadra. Španielsko založilo pracovnú skupinu na pomoc pri prechode k štátu bez emisií oxidu uhličitého do roku 2050.

Španielsky minister energetiky tento mesiac povedal, že neobnoví prevádzkovú licenciu pre jadrovú elektráreň (JE) Santa Maria de Garoña, ktorá sa nachádza v blízkosti Burgosu v severnom Španielsku. Túto JE spoločne vlastnia spoločnosti Endesa a Iberdrola. Ministerstvo uviedlo, že sa rozhodlo neobnoviť licenciu po preskúmaní stanovísk predložených rôznymi zainteresovanými stranami, vrátane inštitúcií, združení a spoločností a so zohľadnením energetických a klimatických plánov španielskej vlády. V súčasnosti prebieha rozhodovanie o budúcnosti ďalších reaktorov v Španielsku. JE Garoña začala svoju komerčnú prevádzku v roku 1971. Bez nej má Španielsko v prevádzke 7 reaktorov, ktoré v roku 2016 vyrobili 21% elektrickej energie.