Švajčiarske orgány vydali varovanie pre incident úrovne INES 2 pri leteckej preprave

0
159

Švajčiarsky federálny úrad verejného zdravotníctva získal zoznamy cestujúcich z dvoch letov, ktoré prepravovali balík obsahujúci použitý rádioaktívny zdroj z Egypta do Belgicka a varoval „príslušné vnútroštátne orgány“, uviedla belgická federálna agentúra jadrového dozoru (FANC) vo vyhlásení z 9. augusta 2017.

Použitý rádioaktívny zdroj nebol zapečatený v primárnej nádobe určenej na obmedzenie žiarenia. Incident bol predbežne hodnotený na úrovni 2 Medzinárodnej stupnice medzinárodných jadrových a rádiologických udalostí (INES).

FANC teraz potvrdila, že belgický cestujúci bol na jednom z letov, ale bol kontaktovaný orgánmi, aby ho ubezpečili, že jeho expozícia nebude mať významné zdravotné účinky.

Cestujúci v bezprostrednej blízkosti balíka, ktorí boli v nákladnom priestore na oboch letoch, mohli byť vystavení dávkam, ktoré by mohli mať vplyv na zdravie spolu s pozemnými dopravcami a belgickým vodičom nákladných automobilov, ktorý pracuje pre dopravcu, ktorý dodal balík. FANC nemôže zohľadniť žiadne možné expozície v Egypte, kde bol balík vytvorený. Z Egypta bol balík prevezený cez Zurich vo Švajčiarsku na letisko Zaventem v Belgicku, kde bol dočasne uskladnený od 13. júla 2017 do 25. júla 2017.

Belgická spoločnosť NTP Radioisotopes vo Fleurus dostala balík 25. júla 2017. NTP Radioisotopes sa špecializuje na výrobu rádioaktívnych priemyselných zdrojov, ktoré možno použiť na priemyselnú gamagrafiu.

obr. INES: MAAE