Washington pridáva jadrové firmy na čierny zoznam

0
63

USA pridali na čiernu obchodnú listinu štyri čínske jadrové subjekty, ktoré obviňuje z toho, že pomáhajú získať pokročilé americké technológie na vojenské účely v Číne.

Čínske jadro proti záujmom USA

China General Nuclear Power Group (CGN) a jej dcérske spoločnosti China General Nuclear Power Corporation (CGNPC), China Nuclear Power Technology Research Institute Company a Suzhou Nuclear Power Research Institute Company, boli zaradené na „čierny“ zoznam subjektov.

„Vláda USA usúdila, že tieto subjekty konajú v rozpore so záujmami národnej bezpečnosti alebo zahraničnej politiky Spojených štátov. Každý z týchto štyroch čínskych subjektov sa zapojil do úsilia o získanie pokročilej americkej jadrovej technológie a materiálu na vojenské účely v Číne.“

Tento krok prichádza po zákroku proti vývozu civilných jadrových komponentov a materiálov z USA v posledných rokoch.

Jadrové špionážne sprisahanie?

V roku 2016 ministerstvo spravodlivosti USA obvinilo CGN, najväčšiu jadrovú skupinu v Číne, zo špionážneho sprisahania siahajúceho do 90. rokov, aby ukradli americkú technológiu. Pentagon tiež varoval pred plánmi Číny na zavedenie plávajúcich jadrových elektrární na sporné ostrovy a útesy v Juhočínskom mori.

CGN, predtým známa ako China Guangdong Nuclear Power Group, je významnou štátnou energetickou spoločnosťou. Prevádzkuje jadrové elektrárne (JE) Daya Bay, Ling Ao, Hongyanhe a Ningde, má päť blokov vo výstavbe a ďalšie dva plánuje.

Dcérska spoločnosť CGN v Spojenom kráľovstve (UK), je zapojená do spoločných podnikov s francúzskou EDF, s cieľom výstavby nových jadrových blokov v UK, v rámci projektov Hinkley Point C, Sizewell C a Bradwell B a prostredníctvom procesu generického posúdenia dizajnu čínskeho reaktora HPR1000.