Cernavodă: Nové bloky „prinesú rumunskému priemyslu 3 miliardy eur

0
57

Výstavba dvoch nových reaktorových blokov na JE Cernavodă v Rumunsku by mohla priniesť do miestneho priemyslu 3 miliardy €, čo by podľa Teodora Chiricu, bývalého generálneho riaditeľa národnej elektrárenskej spoločnosti Nuclearelectrica a prezidenta európskej asociácie jadrového priemyslu Foratom, predstavovalo 40% celkových nákladov na tieto dva bloky.

Podľa Chiricu oživenie projektu prinesie prosperitu dodávateľskému reťazcu v krajine vo forme možných veľkých objednávok zariadení.

Cernavodă: Navrhli pred desiatimi rokmi

Rumunská webstránka Cotidianul uviedla, že projekt na výstavbu blokov Cernavodă-3 a -4, ktorý bol prvýkrát navrhnutý pred viac ako desiatimi rokmi, bude najväčším projektom infraštruktúry v postkomunistickej histórii Rumunska s odhadovanou hodnotou 7,5 miliardy €.

Uviedla, že rumunský štát si vybral za investora China General Nuclear Group (CGN), ale rokovania zatiaľ neviedli k uzavretiu zmluvy z dôvodu „problémov so zárukami, ktoré Rumunsko môže poskytnúť na uspokojenie potrieb čínskych investorov“.

Minister energetiky Anton Anton nedávno uviedol, že konečný termín na ukončenie rokovaní o riešení nevyriešených otázok je 31. december 2019.

Ďalší kanadský reaktor

V máji Nuclearelectrica a CGN podpísali dohodu o založení spoločného podniku na plánovanie dokončenia týchto dvoch blokov. CGN bude mať podiel 51% v spoločnom podniku, pričom Nuclearelectrica bude mať zvyšných 49%.

Nuclearelectrica uviedla, že podpísanie dohody predstavuje podstatnú fázu výberového konania „z technického a prevádzkového hľadiska“.

Rumunsko už má v komerčnej prevádzke dva bloky Candu-6, Cernavodă-1 a Cernavodă-2.