Westinghouse pracuje na oživení kapacít na výrobu paliva pre reaktory VVER-440

0
509

Spoločnosť Westinghouse Electric Company so sídlom v USA pracuje na obnovení svojej kapacity na výrobu jadrového paliva pre tlakovodné reaktory (PWR) VVER-440, hovorí výkonný riaditeľ spoločnosti José Emeterio Gutierrez.

V rozhovore pre oficiálny časopis ukrajinského štátneho jadrového prevádzkovateľa -Energoatom – Gutierrez povedal, že obnovenie výrobnej kapacity umožní spoločnosti Westinghouse dodávať palivo pre ukrajinskú jadrovú elektráreň Rovno, ak bude podpísaná obchodná dohoda s jej prevádzkovateľom, Energoatomom.

Dva zo štyroch blokov JE Rovno sú typu VVER-440 zo sovietskej éry. Sú to jediné dva bloky tohto dizajnu v ukrajinskej flotile 15 komerčne prevádzkovaných blokov. Všetky ostatné sú PWR typu VVER-1000, tiež zo sovietske éry.

Podľa Gutierreza spoločnosť Westinghouse pracuje s Energoatomom na začatí dodávok paliva pre VVER-1000 Rovno-3 v roku 2021. Tým by sa počet ukrajinských reaktorov s palivom Westinghouse zvýšil na sedem.

V marci 2018 dokončil Westinghouse a osem európskych partnerov z Českej republiky, Slovenska, Fínska, Španielska a Ukrajiny projekt financovaný Európskou úniou na podporu diverzifikácie dodávok jadrového paliva pre reaktory VVER-440 v Európe.

Spoločnosť vtedy povedala, že konzorcium vyvinulo koncepčný dizajn paliva a určilo, ako by sa mohol obnoviť výrobný a dodávateľský reťazec na výrobu a dodávku palivových kaziet VVER-440. Podľa spoločnosti Westinghouse päť členských štátov EÚ – Bulharsko, Česká republika, Fínsko, Maďarsko a Slovensko – prevádzkuje celkovo 18 blokov VVER, ktoré sú 100% závislé na dodávkach paliva od ruských výrobcov.

Spoločnosť Westinghouse viedla od septembra 2015 projekt nazvaný Európske dodávky bezpečného jadrového paliva (Essanuf).

Ukrajina už predtým získavala veľké množstvo svojho paliva z Ruska, ale v roku 2014 rozšírila svoje zmluvy o palive so spoločnosťou Westinghouse v rámci dlhodobého úsilia pracovať so Spojenými štátmi na znížení jej závislosti na Rusku.