Základy druhého bloku elektrárne Hinkley Point C dokončili podľa plánu

Pracovníci budujúci jadrovú elektráreň Hinkley Point C v juhozápadnom Anglicku dokončili podľa plánu 49 000-tonovú základňu pre druhý blok EPR 3. generácie.

0
247
Na stavenisku najnovšej atómky v Európe, Hinkley Point, SNUS, nuclear.sk, Hinkley Point C je „veľké riziko“, ale aj kľúčová príležitosť pre jadrovú energetiku, Hinkley Point, výstavba jadrových elektrární, náklady na výrobu elektrinu, jadro v UK
Hinkley Point

Betón s objemom 8991 m3 sa svojimi parametrami postaral o nový anglický rekord. O 37 m3 prekonal predchádzajúce záznamy pri betonáži základne prvého bloku Hinkley Point C v júni 2019.

Dokončenie základne splnilo cieľový dátum, ktorý bol stanovený pred viac ako štyrmi rokmi. Prácu im neprekazila ani pandémia koronavírusu, novým podmienkam sa dokázali prispôsobiť, sústredili sa najmä na najkritickejšie oblasti výstavby. V marci spoločnosť EDF Energy uviedla, že počet pracovníkov na stavenisku sa výrazne znížil, v niektorých prípadoch aj o viac ako polovicu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Hinkley Point C (@hinkleypointc),

„Množstvo opatrení na ochranu zdravia zostáva v platnosti, aby sa zabránilo šíreniu infekcie. Tam, kde nie je možné dodržať odstup, pracovníci používajú špeciálne ochranné pomôcky,“ uviedla spoločnosť EDF Energy.

EDF Energy je britská pobočka francúzskeho štátneho podniku EDF, ktorá stavia v Hinkley Point C dva 1600-MW bloky EPR. Očakáva sa od nich, že pokryjú 7 % britského dopytu.

Prípravné práce na mieste prebiehajú od septembra 2016. Minulý rok projekt splnil všetky svoje míľniky a postupuje podľa harmonogramu. Očakáva sa, že 1. blok začne vyrábať energiu v roku 2025. Na dokončenie reaktorovej základne druhého bloku boli využité skúsenosti získané na prvom bloku, čo viedlo k významnému zvýšeniu produktivity.

EDF Energy uviedla, že táto skutočnosť bude prínosom pre ďalší navrhovaný projekt Sizewell C v juhovýchodnom Anglicku. Spoločnosť podala žiadosť o výstavbu dvoch nových blokov koncom mája.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Hinkley Point C (@hinkleypointc),

Tom Greatrex, generálny riaditeľ londýnskej Asociácie jadrového priemyslu, povedal, že je vynikajúcou správou, že Hinkley postupuje podľa plánu, napriek problémom súvisiacim s pandémiou koronavírusu. „Táto elektráreň predstavuje veľký krok k čistým nulovým emisiám. Ukazuje tiež, že veľké ekologické možnosti jadrovej energie sú reálne a máme ešte čo ponúknuť,“ uviedol. Podľa jeho slov vláda chápe neoddeliteľnú úlohu jadrovej energie pri dekarbonizácii, no musí stanoviť presný mechanizmus jej financovania.

Elektráreň je vo svete známa aj vďaka kontroverznému súdnemu procesu, do ktorého sa dostala práve kvôli svojim peňažným zdrojom. Viac o tejto téme nájdete tu.