Česká republika pravdepodobne nevyhlási nový jadrový tender v tomto roku
Logo ČEZ (obr. Wikipedia)

Český premiér Andrej Babiš vyzval štátom kontrolovanú spoločnosť ČEZ, ktorá vlastní jadrové elektrárne v krajine, aby urýchlila práce na príprave výberového konania na výstavbu nových rektorových blokov.

V televíznom prejave v parlamente Babiš povedal, že ČEZ by mala získať stavebné povolenie a zorganizovať verejnú súťaž. Povedal, že to bude prvá fáza plánovania výstavby najmenej jedného nového bloku v jadrovej lokalite Dukovany a možno ďalších troch v Dukovanoch alebo Temelíne.

Vláda a ČEZ, ktorej 70% je vo vlastníctve štátu, diskutujú o možných spôsoby financovania výstavby nových blokov. ČEZ povedala, že nebude investovať do nových jadrových blokov bez akejkoľvek formy štátnej podpory.

Česká republika má šesť komerčne prevádzkovaných reaktorov: štyri bloky VVER-440 v lokalite Dukovany a dva bloky VVER-1000 v Temelíne. ČEZ skúma možnosť rozšíriť prevádzkovú životnosť blokov v Dukovanoch do roku 2045.

Babiš vo svojom príhovore povedal, že vláda chce zvýšiť výkon blokov v Dukovanoch a Temelíne.

Energetická stratégia krajiny predpokladá, že štyri bloky, ktoré začali komerčnú prevádzku od roku 1985 do roku 1987, budú odstavené do roku 2035.