Anglická vláda vyhlásila miliónové granty v rámci masívneho oživenia jadrového priemyslu

Vláda Spojeného kráľovstva ponúkne granty vo výške 157 miliónov GBP (182 miliónov €) ako súčasť spustenia svojho nového orgánu na podporu jadrového energetického priemyslu. Tvrdí, že prebieha masívne oživenie jadrovej energie.

0
22
Hinkley Point C
Hinkley Point C, proces výstavby. Foto: Instagram

Great British Nuclear (GBN) bude mať za úlohu pomôcť pri plnení vládneho záväzku poskytovať štvrtinu elektriny v Spojenom kráľovstve z jadrovej energie do roku 2050, oproti súčasným 14 %.

Nový orgán pomôže urýchliť expanziu jadrových elektrární v krajine, zvýšiť energetickú bezpečnosť a znížiť závislosť od dovozu fosílnych palív, uviedol tajomník pre energetickú bezpečnosť Grant Shapps.

Oficiálne spustenie GBN v utorok 18. júla je podporené súťažou organizácií, ktoré sa uchádzajú o financovanie vývoja svojich jadrových produktov, vrátane malých modulárnych reaktorov (SMR).

Súčasné projekty SMR zahŕňajú návrhy Rolls-Royce SMR zamerané na výstavbu reaktorov v Oldbury a Berkeley na juhozápade Anglicka a návrhy Balfoura Beattyho, aby Holtec Britain vypracovala plány pre tlakovodný reaktor SMR-160 v Anglicku.

Po dokončení počiatočnej fázy výberového procesu SMR, GBN vyberie tie technológie, ktoré splnia kritériá, a následne vstúpi do podrobných diskusií s týmito spoločnosťami. Prvotný výber sa uskutoční na jeseň tohto roku.

Očakáva sa, že súťaž o vývoj SMR privedie miliardy libier do investícií do technológie, o ktorej vláda dúfa, že bude lacnejšia a s rýchlejšou výstavbou ako tradičné veľké jadrové elektrárne.

Okrem spustenia súťaže spoločnosť Shapps oznámila, že bude k dispozícii až 157 miliónov GBP z grantového financovania. Bude to až 77 miliónov GBP na urýchlenie rozvoja jadrového podnikania v Spojenom kráľovstve a podporu nových návrhov a ďalších 58 miliónov GBP na vývoj a návrh nového pokročilého modulárneho reaktora, ktorý pracuje pri vyšších teplotách.

Posledná jadrová elektráreň má byť zatvorená v roku 2035

Shapps povedal: „Británia má bohatú históriu ako priekopník jadrovej energie, pretože začala éru civilnej jadrovej energie, a som hrdý na to, že dokážem odštartovať jej oživenie a postaviť našu krajinu opäť do popredia globálnych inovácií.“

„Dnes, keď otvárame Great British Nuclear a súťaž o vývoj špičkovej technológie SMR, čo by mohlo viesť k investíciám vo verejnom a súkromnom sektore v miliardách libier, vidíme prvé ťahy našej renesancie jadrovej energetiky pre Britániu a rast našej ekonomiky na ďalšie desaťročia.“

Simon Bowen, dočasný predseda GBN, povedal: „V nadväznosti na prácu vykonanú v Hinkley Point a Sizewelli znamená dnešné oznámenie začiatku výberového procesu SMR skutočný krok vpred pri poskytovaní takého rozsahu jadrovej energie, ktorý Británia potrebuje na bezpečnú a udržateľnú energetickú budúcnosť.“

V posledných rokoch Spojené kráľovstvo vyrobilo približne 15 % svojej energie vo svojej flotile komerčných jadrových elektrární, ale väčšina z nich sa v tomto desaťročí vyraďuje, pričom posledná z nich – Sizewell B – sa má odstaviť v roku 2035.

Od roku 2000 Spojené kráľovstvo zaznamenalo trvalé odstavenie reaktorov Hinkley Point A, Bradwell, Calder Hall, Hunterston, Oldbury, Sizewell, Chapelcross, Dungeness a Wylfa. Jediné zostávajúce prevádzkové elektrárne sú Hartlepool, Heysham, Sizewell B a Torness.

Dva bloky EPR dodávané Francúzskom sú vo výstavbe v Hinkley Point C v juhozápadnom Anglicku. Minulý rok vláda potvrdila, že bude nasledovať jadrová elektráreň Sizewell C v Suffolku, pričom schému podporila podielom 700 miliónov libier.