Česká vláda schválila predbežný plán, v ktorom sa predpokladá, že dcérska spoločnosť ČEZ postaví novú jadrovú elektráreň (JE) v existujúcej lokalite Dukovany na juhu krajiny.

Za rozšírenie JE Dukovany bude podľa vlády zodpovedná spoločnosť Elektrárna Dukovany II, ktorú bude úplne vlastniť štát a kontrolovať energetická skupina ČEZ. Očakáva sa, že výberové konanie na projekt sa uskutoční koncom roka 2020. Vláda sa tiež zaviazala poskytnúť finančné a politické záruky pre projekt.

Vláda vyhlásila, že s ČEZom uzavrie dohodu, ktorá zaručí, že spoločnosť bude môcť získať financovanie projektu za rovnaké úrokové sadzby ako český štát. Česká republika sa tiež zaviazala zaručiť stabilitu legislatívneho a regulačného prostredia a poskytnúť možnú kompenzáciu za akékoľvek zmeny v týchto prostrediach. Vláda tiež uviedla, že nebude poskytovať záruky na budúcej ceny elektriny prostredníctvom zmluvy o rozdiele, akú používa britská vláda pre projekt Hinkley Point C v juhozápadnom Anglicku.

Vyhlásenie českého ministerstva priemyslu a obchodu uviedlo, že krajina bude musieť rokovať o podmienkach zvoleného modelu financovania s Európskou komisiou, aby sa ubezpečila, že vyhovuje pravidlám vnútorného trhu. Česká vláda vidí výstavbu nových jadrových kapacít ako spôsob zabezpečenia energetickej nezávislosti a bezpečnosti dodávok energie.

V areáli Dukovany sú štyri reaktorové bloky VVER-440 navrhnuté Ruskom a ministerstvo uviedlo, že by mali byť nahradené novými približne o 20 až 30 rokov. „Výstavba nových blokov prispeje k napĺňaniu cieľov štátnej energetickej politiky, čo predpokladá zvyšujúci sa podiel jadrovej energie na výrobe elektriny na úkor výroby z uhlia.“

Česká republika má šesť komerčne prevádzkovaných reaktorových blokov. Okrem štyroch blokov v Dukovanoch sú dva ruské bloky VVER-1000 v Temelíne. Energetická politika Českej republiky z roku 2015 predpokladá jeden nový blok v Dukovanoch a možno ešte tri ďalšie v Dukovanoch alebo v Temelíne.

obr. JE Dukovany (Shutterstock)