Prvý blok JE Sanmen vo východnej Číne bola prepojený s rozvodnou sieťou, čím sa stal prvým AP1000 s pripojením na sieť a výrobou elektrickej energie.

Sanmen-1 bol prvýkrát pripojený k sieti 30. júna o 16.48 hod. Informovali o tom spoločnosť Westinghouse a jej čínski zákazníci China State Nuclear Power Technology Corporation a China National Nuclear Corporation.

Turbogenerátor elektrárne je teraz pripojený k elektrickej sieti a začal vyrábať elektrinu, uviedol Westinghouse.

Sanmen-1, jadrový blok generácie III+, je naplánovaný na vstup do komerčnej prevádzky do konca tohto roka.

Blok je schopný vyrábať 1117 MW elektrickej energie pri plnom výkone. Je to prvý zo štyroch nových blokov AP1000 vo východnej Číne a bude poskytovať energiu 60 rokov.

Spoločnosť Westinghouse má šesť jadrových blokov AP1000 v štádiu výstavby, testovania a uvádzania do prevádzky. Tieto projekty zahŕňajú dva bloky na JE Sanmen v provincii Zhejiang, dva bloky na JE Haiyang v provincii Šan-tung v severovýchodnej Číne a dva bloky vo výstavbe na JE Vogtle v americkom štáte Georgia.

Westinghouse poskytuje dizajn, kritické vybavenie, výcvik a testovanie pre každý zo šiestich blokov AP1000. Blok bude teraz podrobený postupnému testovaniu na zvyšujúcom sa výkone až do ukončenia všetkých testov pri výkone 100%.