Čínsky Taishan-1 sa stane prvým EPR na svete, ktorý bude pripojený k sieti

Prvý blok dvojblokovej jadrovej elektrárne (JE) Taishan v Číne bol v piatok 29. júna pripojený k sieti o 17:59 miestneho času a stáva sa prvým EPR na svete pripojeným k sieti, schopným výroby energie. Uviedli to China General Nuclear International (CGN) a EDF Group.

Jadrová elektráreň Taishan v provincii Guangdong v južnej Číne je najväčším spoločným čínskym a francúzskym projektom infraštruktúry na svete. CGN Group má podiel 70% v projekte a francúzska štátom kontrolovaná skupina EDF 30%. Výstavba taishanského 1. bloku  sa začala v roku 2009, na čo nasledoval druhý blok v roku 2010. T

CNG vo vyhlásení uviedla, že Taishan-1 bude teraz podrobený niekoľkým ďalším testom. Po ich dokončení bude blok posúdený pri skúšobnej prevádzke na plnom výkone pred vstupom do komerčnej prevádzky, čo sa očakáva koncom tohto roka.

Projekt EPR prijatý pre Taishan bol vyvinutý spoločnosťou Framatome. Je to jadrový blok 3. generácie. Táto technológia „úplne absorbuje“ nahromadené skúsenosti a technické vylepšenia prevádzky jadrových elektrární s tlakovodnými reaktormi za posledných 40 rokov. Rovnaká technológia EPR bude použitá pre projekt Hinkley Point C, v ktorom CGN vlastní 35% a tiež pre plánovaný Sizewell C.

CGN je najväčším vlastníkom a prevádzkovateľom JE v Číne a najväčším svetovým staviteľom jadrových reaktorov. Spoločnosť má 20 jadrových blokov v komerčnej prevádzke v Číne s celkovým výkonom 21,47 GW alebo 62% čínskej inštalovanej jadrovej kapacity. Má osem blokov vo výstavbe s výkonom 10,27 GW, čo predstavuje 44% čínskych projektov v oblasti jadrovej výstavby a 17% všetkých jadrových novostavieb na celom svete.