Dokončili fyzikálne spúšťanie ruského bloku Leningrad 2-1

0
127
fyzikálne spúšťanie ruského bloku Leningrad 2-1
obr. Rosenergoatom

Ruský štátny jadrový prevádzkovateľ Rosenergoatom dokončil všetky štádiá fyzikálneho spúšťania jadrového bloku Leningrad 2-1 v západnom Rusku.

Proces fyzikálneho spúšťania zahŕňa dosiahnutie prvého kritického stavu a prevádzku na minimálnom kontrolovanom výkone. Operátori dokončili niekoľko testov spúšťania, vrátane preskúmania neutrónovo-fyzikálnych parametrov aktívnej zóny reaktora. Dosiahnutie minimálnej riadenej úrovne výkonu znamená, že reaktorový blok pracuje na menej ako 1% svojho nominálneho výkonu s kontrolovanou štiepnou reťazovou reakciou prebiehajúcou v aktívnej zóne reaktora a stabilným neutrónovým tokom.

Leningrad 2-1 je jadrový blok III+ generácie typu VVER-1200/491 s projektovaným elektrickým výkonom 1085 MW. Výstavba bloku Leningrad 2-1 sa začala v októbri 2008. JE Leningrad 2 sa nachádza pri meste Sosnovyj Bor, približne 100 km západne od Petrohradu pri Fínskom zálive. Pripojenie k sieti a spustenie bloku do komerčného testovacieho režimu je naplánované na jar 2018.

PRIDAJTE KOMENTÁR

Prosíme, vložte svoj komentár
Tu uveďte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.