Bavorsko požiadalo o možnosť pokračovať v prevádzke svojej jadrovej elektrárne

Bavorský ministerský predseda Markus Söder bojuje za to, aby bola jadrová energia v Nemecku povolená aj po uplynutí zákonného termínu na odstavenie jadrových elektrární. Pre denník Bild cez víkend povedal, že požaduje, aby spolkové krajiny mohli v rámci svojich kompetencií naďalej prevádzkovať jadrové elektrárne.

0
52
ISAR 1&2
ISAR 1&2. Zdroj: PreussenElektra

Bavorský premiér Markus Söder uviedol, že Bavorsko chce v budúcnosti prevádzkovať elektráreň Isar 2 samostatne a udržať ju v prevádzke do konca desaťročia. Söder má podporu svojej strany, bavorskej Kresťanskosociálnej únie (CSU), a predseda sesterskej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedrich Merz je tejto myšlienke otvorený, pričom návrh označil za „otvorený diskusii“.

Z ostatných strán sa však ozvala kritika a realizácia tejto požiadavky sa zdá byť prakticky nemožná. Je nepravdepodobné, že by sa v Bundestagu našla väčšina pre potrebnú zmenu atómového zákona. Britta Haßelmannová, šéfka parlamentnej skupiny Zelených v Bundestagu, uviedla, že atómový zákon už teraz vyžaduje okamžitú demontáž jadrových elektrární od roku 2017.

„Ak chce teraz Söder zabrániť alebo oddialiť demontáž jadrovej elektrárne, musí sa preskúmať, či to bude mať za následok nároky na zodpovednosť voči bavorskému ministerstvu životného prostredia,“ povedal Haßelmann.

Söderova požiadavka prichádza v čase, keď boli v Nemecku odstavené posledné tri fungujúce jadrové reaktory. Prevádzkovatelia elektrární v sobotu okolo polnoci oznámili, že odstavili reaktory Emsland, Neckarwestheim 2 a Isar 2 a podľa plánu ich odpojili od elektrickej siete.

Odstavenie jadroviek sa Bavorsku nepozdáva

Bavorsko, ktoré je jedným z priemyselných centier Nemecka, je obzvlášť postihnuté odstavením poslednej jadrovej elektrárne. Blok Isar 2 ročne vyrobil viac ako 11 TWh elektrickej energie, čo predstavuje približne 12 % celkovej spotreby elektrickej energie v Bavorsku.

Prenosové vedenie, ktoré má spojiť priemyselný juh s obnoviteľnými zdrojmi na severe krajiny, čelí oneskoreniu. Pôvodne sa plánovalo, že sa dokončí v rovnakom čase, ako sa odstavia posledné jadrové bloky v roku 2022, podľa súčasného plánu by malo byť vedenie vedenia SuedLink v prevádzke v roku 2028.

Bavorský ministerský predseda Markus Söder je pod veľkým tlakom bavorských podnikateľov. Krátko pred odstavením bavorské združenie podnikateľov požadovalo pokračovanie prevádzky troch reaktorov. Združenie tiež trvá na rýchlejšom rozširovaní siete a obnoviteľných zdrojoch energie.