Komerčná prevádzka jadrového bloku Olkiluoto-3 v juhozápadnom Fínsku by sa mohla oneskoriť o ďalšie dva mesiace po tom, čo spoločnosť Teollisuuden Voima Oyj (TVO) včera oznámila, že dodávateľ elektrárne tento plán reviduje.

Ďalšie meškanie tretieho bloku Olkiluoto

TVO včera vo vyhlásení uviedla, že konzorcium Areva-Siemens poskytne nový plán v júni. Spoločnosť uviedla, že práce na Olkiluoto-3 v prvom štvrťroku nepokračujú podľa harmonogramu poskytnutého konzorciom Areva-Siemens v novembri 2018.

Jadrové palivo malo byť zavezené do reaktora v júni 2019, ale do konca augusta sa tak nestane, uviedla TVO. Prvé pripojenie do siete bolo naplánované na október 2019 a začiatok pravidelnej výroby elektriny bol naplánovaný na január 2020.

Výstavba Olkiluoto-3, bloku EPR s výkonom 1600 MW, sa začala v auguste 2005 a mešká za plánom o deväť rokov. Minulý mesiac fínska vláda udelila tomuto bloku prevádzkovú licenciu.

Vo februári TVO uviedla, že stavebné práce na Olkiluoto-3 boli zväčša dokončené.Stále ešte prebiehajú práce na elektrickej inštalácii, automatizácii a mechanickej inštalácii.

V marci 2018 podpísala TVO dohodu s konzorciom Areva-Siemens o nákladoch a stratách spôsobených meškaním projektu. Vyrovnanie zahŕňalo kompenzáciu vo výške 450 miliónov eur, ktorá sa má vyplatiť v dvoch splátkach.