Flamanville-3: Pripojenie do siete je pravdepodobné v najbližších mesiacoch

Jadrová elektráreň typu EPR Flamanville-3 v severnom Francúzsku teraz prejde zhruba siedmimi mesiacmi uvádzania do prevádzky, pričom zatiaľ nie je stanovený jasný termín na pripojenie k sieti.

0
30
Jadrová elektráreň Flamanville. Zdroj: EDF
Jadrová elektráreň Flamanville. Zdroj: EDF

Alain Morvan, riaditeľ projektu Flamanville-3, na webinári organizovanom Francúzskou nukleárnou spoločnosťou povedal: „Absolútne chcem, aby sme pracovali v úplnej bezpečnosti a kvalite“.

Morvan tiež uviedol, že prvá kritickosť v elektrárni s výkonom 1 630 MW sa očakáva tento rok, pričom elektráreň potom dosiahne 25 % plnej výroby energie, čo si bude vyžadovať súhlas regulátora ASN. Závod následne bude musieť splniť konečné regulačné požiadavky ASN na 80 % výroby plnej energie, kým dosiahne plný výkon.

Morvan koncom minulého mesiaca oznámil, že nakladanie paliva do reaktorovej nádoby Flamanville-3 bolo dokončené. Povedal, že bolo naložených 241 palivových kaziet. Každý z nich bol vysoký asi päť metrov a vážil takmer 800 kg. „Flamanville-3 sa stáva 57. reaktorom vo francúzskej jadrovej flotile,“ uviedol v príspevku na LinkedIn. „Toto je vyvrcholenie mnohých rokov práce živenej ‚nezvyčajnou‘ kolektívnou energiou, ktorá nám umožňuje začať s prevádzkou startupov.“

Na harmonograme sa podpísali oneskorenia

Výstavba Flamanville-3 sa začala v roku 2007 a pôvodne sa očakávalo, že reaktor bude dokončený v roku 2012. Blok je v súčasnosti 12 rokov po termíne a očakávané konečné náklady na výstavbu už vzrástli z počiatočného odhadu 3,3 miliardy eur na viac ako 13,2 miliardy eur.

K oneskoreniam a prekročeniu nákladov vo Flamanville-3 prispelo viacero faktorov, ale francúzska správa o projekte v roku 2019 poznamenala, že niekoľko prvkov výstavby projektu sa začalo ešte pred dokončením návrhu reaktora, čo viedlo k určitým úsekom reaktora. dielo treba zbúrať a postaviť nanovo.

Na celom svete sú v komerčnej prevádzke tri bloky EPR. Dva sú na jadrovej stanici Taishan v Číne a jedna na jadrovej stanici Olkiluoto vo Fínsku. Okrem toho sú vo výstavbe dve jednotky v Hinkley Point C v juhozápadnom grófstve Somerset v Spojenom kráľovstve.