Posilnená novým blokom, jadrová elektráreň Olkiluoto vyrába 31 % fínskej energie

Jadrová elektráreň Olkiluoto vo Fínsku, posilnená komerčnou prevádzkou tretieho reaktora, vyrobila v roku 2023 24,67 TWh elektriny, čo predstavuje 31 % elektriny spotrebovanej v krajine. Uviedol to vlastník a prevádzkovateľ elektrárne Teollisuuden Voima Oyj (TVO).

0
44
olkiluoto
Fínska jadrová elektráreň Olkiluoto. Foto: TVO

Spoločnosť TVO uviedla, že výroba 24,67 TWh elektrickej energie za minulý rok predstavuje najvyšší objem výroby v histórii elektrárne Olkiluoto, a to najmä vďaka tomu, že tretí blok, 1 600 EPR, začal v máji komerčnú prevádzku.

Od začiatku pravidelnej výroby elektriny bolo Olkiluoto-3 odstavené menej ako štyri dni, uviedla spoločnosť TVO. Prestávka bola z veľkej časti dôsledkom dvoch výpadkov turbíny v novembri, z ktorých jeden bol dôsledkom poruchy meracieho prístroja ochranného systému a druhý dôsledkom blokovania turbíny, ku ktorému došlo počas neďalekého testu poruchy.

Elektráreň Olkiluoto-3 už počas skúšobnej výroby v roku 2022 vyrobila 1,9 TWh elektrickej energie, uviedla spoločnosť TVO. Napriek tomu, že rok 2023 nebol rokom plnej výroby, elektráreň Olkiluoto-3 vyrobila 10,37 TWh elektrickej energie, čo predstavuje 42 % celkového objemu výroby z elektrárne Olkiluoto.

Solídny rok aj pre zvyšné dva bloky

Spoločnosť TVO uviedla, že rok 2023 bol „solídnym rokom“ pre dva staršie bloky Olkiluoto, oba bloky s vriacou vodou s výkonom 890 MW, ktoré začali komerčnú prevádzku v rokoch 1979 a 1982. Olkiluoto-1 vyrobil 7,42 TWh elektrickej energie a Olkiluoto-2 6,87 TWh.

V reaktore Olkiluoto-1 sa vyrobilo o niečo viac elektriny ako v predchádzajúcich rokoch, ale v reaktore Olkiluoto-2 sa výroba znížila v dôsledku úniku zisteného v chladiacom systéme vodou chladeného generátora v auguste 2023. To malo za následok odstavenie elektrárne na 17 dní kvôli výmene rotora generátora.

Všetky tri bloky elektrárne Olkiluoto sú v prevádzke s celkovým výkonom približne 3 380 MW, uviedol Marjo Mustonen, senior viceprezident pre výrobu elektriny v spoločnosti TVO. Spoločnosť TVO uviedla, že na modernizáciu elektrární Olkiluoto-1 a Olkiluoto-2 vynaložila desiatky miliónov eur. V roku 2023 sa do údržby a úprav investovalo približne 60 miliónov eur.

TVO zvažuje predĺženie prevádzkových licencií a zvýšenie kapacity elektrární Olkiluoto-1 a Olkiluoto-2. Spoločnosť TVO uviedla, že konečné rozhodnutie o rozšírení licencií a zvýšení ich počtu bude prijaté po dokončení hodnotenia vplyvu na životné prostredie. Oba bloky majú licenciu do roku 2038.