JAIF: Japonsko potrebuje asi 30 komerčných atómiek

0
107
Japan, Japonsko

Ak chce Japonsko do roku 2030 dosiahnuť svoj cieľ – mať podiel jadra 20 až 22% vo svojom energetickom mixe – bude musieť mať v nadchádzajúcich desaťročiach v komerčnej prevádzke „30 alebo viac“ jadrových elektrární. Povedal to predseda Japonského fóra atómového priemyslu (JAIF).

Takashi Imai uviedol vo svojom hlavnom prejave na výročnej konferencii tejto priemyselnej skupiny, že je potrebné obnoviť existujúce jadrové elektrárne a predĺžiť ich životnosť. Zároveň vyzval vládu, aby sankcionovala výstavbu nových jadrových elektrární.

Japonsko odstavilo všetkých 42 komerčných jadrových reaktorov po havárii JE Fukušima-Daiiči v marci 2011. Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu bol podiel jadrovej energie v krajine v roku 2017 približne 3,6%. Pred fukušimskou haváriou Japonsko vyrábalo približne 30% elektrickej energie z jadrovej energie a plánuje zvýšiť tento podiel na 40%.

Deväť blokov v japonskej flotile reaktorov je v súčasnosti v komerčnej prevádzke. Sú to Ohi-3 a -4, Genkai-3 a -4, Sendai-1 a -2, Takahama-3 a -4 a Ikata-3.