Juhokórejský jadrový blok Shin-Hanul-2 začal komerčnú prevádzku

Ide o 26. komerčne prevádzkovaný jadrový blok vo východoázijskej krajine ležiacej južne od 38. rovnobežky.

0
30
Shin-Hanul-2
Južná Kórea definitívne schválila prevádzku jadrového bloku Shin-Hanul-2. Zdroj: KOREA HYDRO AND NUCLEAR POWER CO.

Juhokórejská jadrová elektráreň Shin-Hanul-2 skončila sedemmesačný proces uvádzania do prevádzky a oficiálne odštartovala komerčnú prevádzku. Informoval o tom vlastník elektrárne Korea Hydro and Nuclear Power Company (KHNP).

Vlani v septembri po prvom zavezení jadrového paliva do aktívnej zóny reaktora udelila Komisia pre jadrovú bezpečnosť a ochranu elektrárni licenciu na prevádzkovanie reaktora APR-1400 s výkonom 1340 MW. Prvú elektrinu do siete začal dodávať v januári 2024. Výstavba závodu, ktorý sa nachádza v pobrežnom kraji Uljin, 218 km juhovýchodne od Soulu, sa začala v roku 2013. Starší blok komplexu Shin-Hanul-1 začal prevádzku pred dvoma rokmi.

Návrat k jadru

Predprevádzkové testy a testy výkonu reaktora a turbogenerátora potvrdili podľa KHNP bezpečnosť elektrárne. Po sprevádzkovaní Shin-Hanul-2 má Kórejská republika k dispozícii 26 jadrových blokov. Prevádzka najnovšieho prírastku do jadrového mixu krajiny zároveň značí zmenu v politickom vnímaní jadrovej energetiky.

Politikou bývalého prezidenta Mun Če-ina bolo vyradiť z prevádzky komerčné reaktory v krajine, ktoré vyrábajú približne 30 % jej elektriny a zdržať sa výstavby nových. Naproti tomu nový prezident Yoon Suk Yeol je optimista, pokiaľ ide o potrebu a rozvoj jadrovej energetiky v krajine. Povedal, že výstavba jadrových elektrární je globálnym trendom a je nevyhnutná pre zníženie uhlíkovej a energetickej bezpečnosti.

Expanzia kórejského know-how

Technológia APR-1400 je rovnaká, akú Južná Kórea úspešne exportovala pre štvorblokovú jadrovú elektráreň Baraka v Spojených arabských emirátoch. Soul je tiež zapojený do výberových konaní na ďalšie veľké jadrové projekty vrátane plánov na novú výstavbu v Českej republike a Poľsku.

V Kórejskej republike sú vo výstavbe dva bloky APR-1400 v jadrovej elektrárni Saeul, predtým nazývanej Shin Kori, na juhovýchode krajiny. Vláda chce tiež dokončiť výstavbu dvoch odložených blokov, 3. a 4. v elektrárni Shin-Hanul. ich výstavba sa obnoví v roku 2025.