Úspech projektu Baraka umožňuje rozsiahlu expanziu jadrovej energie v krajine

Úspech projektu jadrovej elektrárne Baraka priniesol Spojeným arabským emirátom (SAE) odborné znalosti, ktoré potrebujú na zváženie rozšírenia svojho jadrového programu do oblasti malých modulárnych reaktorov (SMR) a výroby čistého vodíka, uviedla projektová spoločnosť Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec).

0
62
BD JE Barakah, SAE
Spustenie 1. bloku JE Barakah, SAE

Keďže všetky štyri bloky jadrovej elektrárne Baraka sú buď blízko dokončenia, alebo sú už v komerčnej prevádzke, spoločnosť Enec povedala, že sa teraz sústreďuje na „realizáciu celej hodnoty širšieho (jadrovo-energetického) programu SAE“.

Spojené arabské emiráty (SAE) majú dnes široké jadrové znalosti a robustný regulačný rámec a infraštruktúru na rozšírenie svojho jadrového programu do „rôznych ďalších potenciálnych oblastí“, vrátane SMR, výroby čistého vodíka, výroby syntetických palív a regionálneho vývozu elektriny.

V apríli Mohamed Al Hammadi, výkonný riaditeľ spoločnosti Enec, na summite svetových vlád v Dubaji povedal, že „obloha je limit“ pre priemysel jadrovej energetiky SAE, pričom krajina sa zapojila do diskusií o „futuristických reaktoroch“ vrátane malých modulárnych reaktorov (SMR) a zvažovanie používania čistého vodíka generovaného reaktormi.

Medzinárodné investície sú možnosť

Mohamed Al Hammadi povedal, že Spojené arabské emiráty sú pripravené zapojiť sa do „medzinárodných investícií do jadrového priemyslu“, SMR a čistého vodíka.

Enec uviedla, že SAE vyhodnocujú investičné príležitosti na „podporu zodpovedných krajín, ktoré majú záujem o dekarbonizáciu svojich energetických systémov využívajúcich jadrovú energiu“.

SAE už diskutovali o možnosti ich jadrového priemyslu zúčastniť sa potenciálnych projektov APR1400 v zámorí, možno ako súčasť dodávateľského reťazca alebo ako investor.

JE Baraka v západnom regióne Al Dhafra v emiráte Abu Dhabi je jedným z najväčších projektov novej jadrovej výstavby na svete, pričom štyri bloky APR1400 dodala Južná Kórea. Výstavba prvého bloku začala v roku 2012.

JE Barakah, SAE
JE Barakah, SAE

Enec povedala, že spustenie bloku Baraka-3 v októbri prišlo, keď sa mnohé krajiny sa snažia zmierniť nedostatok energie v dôsledku globálnej energetickej krízy. Rozhodnutie SAE v roku 2008 pridať jadro do svojho energetického mixu „teraz prináša výsledky“, povedala Enec a poskytuje „čistý a spoľahlivý zdroj elektrickej energie v základnom zaťažení pre národ“.

Úspech projektu Baraka bol čiastočne spôsobený rozhodnutím postaviť štyri bloky súčasne, s odstupom 12 mesiacov a skúsenosti sa aplikovali podľa postupu výstavby, povedala Enec.

Ponaučenia získané na každom bloku sa aplikovali na nasledujúci blok, čím sa vytvorila „vyššia efektivita“.

V porovnaní s 1. a 2. blokom došlo k 50-percentnému zníženiu požiadaviek na pracovnú silu na stavbe 3. a 4. bloku. Enec uviedla, že skracuje čas medzi spustením a komerčnou prevádzkou, pričom v prípade 2. bloku sa proces dokončí za 30 týždňov, kým na 1. bloku to bolo do 35 týždňov.

Bloky 1 a 2 jadrovej elektrárne Baraka – prvej komerčnej JE v arabskom svete – sú už v komerčnej prevádzke. 1. blok začal komerčnú prevádzku v apríli 2021 a 2. blok v marci 2022. 4. blok je v záverečnej fáze výstavby.

Enec uviedla, že jadrová energia vyrobená v elektrárni primárne nahradí „nízkoúčinnú“ plynovú výrobu a do roku 2030 odstráni až 18 miliónov ton emisií uhlíka ročne v porovnaní so starou výrobou energie.

Jadrová energia je „strategicky významná“

 „Baraka je teraz jediným najväčším zdrojom čistej elektriny v krajine a prispeje 25 % k dosiahnutiu národne stanovených príspevkov SAE (NDC) k znižovaniu emisií uhlíka do roku 2030,“ povedala Enec.

NDC sú jadrom parížskej klimatickej dohody z roku 2015 a dosiahnutia jej dlhodobých cieľov. NDC stelesňujú úsilie každej krajiny o zníženie národných emisií a prispôsobenie sa vplyvom zmeny klímy.

Uvedenie JE Baraka do prevádzky umožnilo zdvojnásobenie vývozu skvapalneného zemného plynu (LNG) zo SAE, a keď bude celá v prevádzke, jej štyri bloky znížia spotrebu plynu v SAE o 900 až 1200 miliónov kubických stôp za deň. Pri dnešných cenách to zodpovedá úsporám takmer 4 miliárd USD (3,8 miliardy €) ročne, povedala Enec.

Podľa Enec je jadrová energia „strategicky významný“, čistý a výdatný zdroj energie a jediná technológia čistej energie okrem vodnej energie, ktorá generuje veľké množstvo elektrickej energie v základnom zaťažení 24 hodín denne, 7 dní v týždni s nulovými emisiami a podporuje rastúci sektor obnoviteľnej energie v krajine.

Do roku 2025 bude Baraka predstavovať 69 % inštalovanej kapacity s nulovými emisiami v emiráte Abú Zabí, pričom bude vyrábať 87 % čistej elektriny. Zostávajúca kapacita je predovšetkým solárna energia, vrátane niektorých z najväčších svetových solárnych elektrární.