Veľké investície do pracovných miest v jadrovom odvetví

Britský premiér Rishi Sunak oznámil balík verejných a súkromných investícií zameraných na podporu 40 000 nových pracovných miest v obrannom a civilnom jadrovom priemysle. Vláda uviedla, že do roku 2030 investuje najmenej 763 miliónov libier do rozvoja zručností, pracovných miest a odbornej prípravy.

0
51
Hinkley Point C
Foto: Hinkley Point C

Investície prinesú viac ako 8 000 pracovných príležitostí, ktoré do konca desaťročia pomôžu tomuto sektoru obsadiť až 40 000 nových pracovných miest. Rozpočet podporí plány na zdvojnásobenie počtu absolventov stredných a vysokých škôl s jadrovým zameraním a dokonca štvornásobné zvýšenie počtu jadrových vedcov.

„Domáce jadrové zdroje sú nevyhnutné pre našu národnú obranu a energetickú bezpečnosť. Jadrová energia poskytuje lacnejšiu a spoľahlivejšiu energiu pre britských spotrebiteľov. Jadrový priemysel rýchlo rastie. V priebehu nasledujúcich desiatich rokov bude potrebných o 50 % viac vysokokvalifikovaných pracovníkov a my musíme vyškoliť novú generáciu britských talentov,“ uviedla vláda.

Jadro a obrana

Premiér Rishi Sunak tiež oznámil vytvorenie Fondu transformácie oblasti Barrow, pričom vláda plánuje okamžite poskytnúť 20 miliónov libier a ďalších minimálne 20 miliónov ročne zabezpečí počas nasledujúcich desiatich rokov. Barrow sa tak stane „ešte atraktívnejším miestom pre život, prácu a budovanie kariéry v jadrovej oblasti.“

Oblasť Barrow v britskej Cumbrii je obzvlášť významná pre svoje dlhoročné spojenie s výrobou a údržbou jadrových ponoriek pre britské kráľovské námorníctvo. Mesto Barrow-in-Furness sa nachádza v severozápadnom Anglicku a je sídlom lodeníc BAE Systems Submarines. Vyrábajú sa tu jadrové ponorky triedy Vanguard, ktoré nesú jadrové odstrašujúce prostriedky Spojeného kráľovstva, a novšie triedy Astute, ktoré sú útočnými jadrovými ponorkami.

Plány pre energetický sektor Spojeného kráľovstva

V energetickej stratégii Spojeného kráľovstva, ktorá bola predstavená v apríli minulého roka, sa stanovuje cieľ vybudovať do roku 2050 osem nových reaktorov a 24 GWe malých modulárnych reaktorov, aby sa pokrylo približne 25 % predpokladaného dopytu Spojeného kráľovstva po elektrickej energii.

Spojené kráľovstvo v súčasnosti vyrába približne 15 % elektrickej energie z jadrových elektrární (celkový inštalovaný výkon je 6,5 GW). Prvú novú jadrovú elektráreň v Spojenom kráľovstve po približne 30 rokoch stavia spoločnosť EDF v Hinkley Point C. Dva reaktory EPR-1600 budú mať výkon 3,2 GWe a čoskoro sa očakáva konečné investičné rozhodnutie o podobne veľkom projekte v Sizewell C. Odhaduje sa, že jadrový priemysel Spojeného kráľovstva bude do roku 2030 potrebovať 123 000 ľudí.

Investície vo výške 350 miliónov libier od vlády a viac ako 400 miliónov libier od priemyslu podporia súkromné podnikanie a vytvoria pracovné príležitosti pre všetkých od špecializovaných vedcov a inžinierov cez zváračov a elektrikárov až po projektových manažérov a ponorkárov kráľovského námorníctva.

Čo na to EDF a ďalšie spoločnosti?

„Spoločnosť EDF víta spoločné záväzky a teší sa na spoluprácu s vládou a priemyslom, ktorá pomôže poskytnúť skvelé príležitosti ľuďom, ktorí sa rozhodnú pracovať v jadrovom sektore,“ uviedla Simone Rossiová, výkonná riaditeľka spoločnosti EDF vo Veľkej Británii a členka Výkonnej rady pre jadrové zručnosti.

Rossiová dodala, že spoločnosť EDF je už viac ako 15 rokov v centre jadrovej energetiky Spojeného kráľovstva a v roku 2024 príjme do svojej jadrovej rodiny v Spojenom kráľovstve ďalších 1 000 zamestnancov, a to v oblasti prevádzky, výstavby, technickej podpory a na mnohých ďalších zaujímavých pozíciách. Väčšinu z nich budú tvoriť absolventi stredných a vysokých škôl, ale budú medzi nimi aj ľudia s príslušnými zručnosťami z iných odvetví.

Tom Greatrex, výkonný riaditeľ Združenia jadrového priemyslu, privítal nové financovanie na podporu zručností a pracovných miest v jadrovom priemysle a povedal: „Je to veľmi vítaná investícia, ktorá nám pomôže zabezpečiť dostatok ľudí so správnymi zručnosťami na zvýšenie jadrovej kapacity na úroveň potrebnú na zabezpečenie energetickej bezpečnosti. Je to skvelá príležitosť pre vládu a priemysel spolupracovať na prilákaní pracovníkov do vzrušujúceho a sľubného odvetvia, ktoré bude zohrávať dôležitú úlohu na ceste Spojeného kráľovstva k uhlíkovej neutralite.“