Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) zatvorí jadrový blok Wolsong 1 pred koncom jeho životnosti v roku 2022, juhokórejské médiá citovali Chunga Jae-hoona, generálneho riaditeľa KHNP. Podľa Chunga predstavenstvo spoločnosti nedávno schválilo odstavenie bloku, čo je v súlade s vládnymi plánmi znížiť podiel jadrovej energie v národnom energetickom mixe.

KHNP tiež zruší plány vybudovať štyri nové bloky na dvoch miestach na juhovýchodnom pobreží Južnej Kórey – v lokalitách Cheonji a Daejin.

Wolsong-1, blok typu Candu 6 s výkonom 657 MW, začal komerčnú prevádzku v roku 1983. Platnosť jeho 30-ročnej prevádzkovej licencie sa skončila v roku 2012, ale bola predĺžená o ďalších 10 rokov až do roku 2022.

KHNP už skôr uviedla, že obnoví výstavbu jadrových blokov Shin-Hanul 1 a 2, ako aj blokov Shin-Kori 4, 5 a 6. A to napriek vládnym plánom obmedziť jadrovú energiu.

Vláda prezidenta Moona Jae-ina sa zaviazala zrušiť programy novej výstavby a predĺžiť životnosť existujúcich jadrových blokov s cieľom znížiť počet reaktorov na 14 v roku 2038. Moon vo svojej predvolebnej kampani sľúbil znížiť závislosť Južnej Kórey na uhlí a jadre v jej energetickom mixe.

Južná Kórea má v komerčnej prevádzke 24 jadrových blokov a tie podľa údajov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu v roku 2017 vyrobili 27% elektriny v krajine.